Mechanismy, které chrání ledviny před zánětem

Zánět bývá hlavním viníkem u většiny onemocnění ledvin. Dlouhodobý zánět pak může omezit schopnost ledvin filtrovat krev a zbavovat ji škodlivých látek. Vědci nově odhalili, že ledvinné buňky napadené zánětem začnou chránit samy sebe a produkují enzym, který zánět potlačuje.

Enzym potlačující zánět

Na zvířecím modelu zánětlivého onemocnění ledvin výzkumníci zjistili, že ledvinné buňky reagují na potenciálně destruktivní zánět tím, že produkují enzym s názvem IDO (indolamin-2,3-dioxygenáza). Ten uvádí do pohybu řetězec následných kroků, které dokážou odstranit poškozený protein vznikající při zánětu, a umožňuje buňkám snadnější obnovu. Odhalili také, že stejný ochranný proces probíhá v ledvinné tkáni člověka postižené zánětem. Když vědci zmíněný enzym na zvířecím modelu zablokovali a vyvolali uměle zánět v ledvinách, urychlili patologický proces, při němž bývá normální ledvinná tkáň nahrazena dysfunkční zjizvenou tkání. To vše naznačuje, že enzym IDO je součástí přirozené ochrany těla proti zánětu.

V hlavní roli podocyty

Enzym je produkován tzv. podocyty, typem ledvinových buněk, které obklopují kapiláry glomerulů (filtrační jednotky ledvin). U lidí a stejně tak u zvířecích modelů byla ztráta podocytů přímo spojena se ztrátou filtrační schopnosti ledvin. Podle všeho však existuje další ochranný mechanismus související s enzymem IDO. Podocyty při produkci enzymu spotřebovávají tryptofan (aminokyselina, která má zásadní význam pro metabolismus). Nedostatek aminokyseliny aktivuje další enzym s názvem GCN2, který zahajuje stresovou reakci u ledvinných buněk, což vyvolává další přirozený buněčný proces nazývající se autofagie.

Autofagie pomáhá buňkám přežít

I když autofagie umožňuje buňkám trávit sama sebe, ve skutečnosti především napomáhá tomu, aby buňky přežily. Autofagie zpomaluje produkci poškozeného proteinu buňkami zasaženými zánětem a umožňuje likvidaci poškozeného proteinu. Pokud je patologický proces v začátcích, autofagie v podstatě odstraní poškození a ledvinné buňky se obnoví. Pokud autofagie pokračuje příliš dlouho, protože zánět přetrvává, spustí se další proces zvaný apoptóza neboli buněčná smrt.

Autoři výzkumu se domnívají, že mechanismus působení dvou výše zmíněných enzymů je funkční u mnoha typů onemocnění ledvin a může proto představovat potenciální cíl léčby.

Zdroj: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-06/mcog-wio062315.php

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme