Chronické selhání ledvin

Nebezpečí podvýživy a onemocnění ledvin

Podvýživa neboli malnutrice bývá obecně důsledkem nedostatečného příjmu živin, zvýšené potřeby živin, narušení vstřebávání nebo využití živin v těle či nadměrné ztráty živin. Podvýživa u chronického onemocnění ledvin bývá často způsobena sníženou chutí k jídlu, problémy s trávením nebo potížemi se žvýkáním a polykáním. Může mít závažné důsledky od chudokrevnosti, horší obranyschopnosti těla až po rychlejší rozvoj aterosklerózy či dokonce vyšší riziko úmrtí.

Podvýživa spojená s onemocněním

Obecně se podvýživa spojená s onemocněním může vyskytnout nejen u pacientů s podváhou, ale i s nadváhou nebo obezitou. Onemocnění v těle vyvolává tzv. zánětlivou reakci, která způsobuje zvýšené nároky metabolismu, může ovlivnit chuť k jídlu, způsobuje problémy trávicího traktu nebo vede k potížím se žvýkáním a polykáním. Tyto problémy mohou vést ke snížení příjmu živin, podvýživě a následnému narušení funkce imunitního systému. Výsledkem je zvýšení rizika vzniku dalšího onemocnění a infekce. Pacienti nemají dostatek živin, aby dokázali zvládat současné onemocnění, což vede ke vzniku komplikací.

Chronické onemocnění ledvin a podvýživa

Podvýživa je také častou komplikací u pacientů s chronickým onemocněním ledvin a významně ovlivňuje jejich dlouhodobou prognózu. Navíc pacienti na dialýze mají zvýšené nároky na příjem energie a bílkovin, aby nahradili ztráty vznikající během dialyzační léčby. Pokud pacienti nepřijímají dostatečné množství kalorií a bílkovin, tělo využívá jako zdroj bílkovin vlastní svalovou hmotu.

Výsledkem je ztráta svalové hmoty a úbytek hmotnosti a omezení schopnosti těla bojovat s nemocí. Navíc tento stav může ovlivnit mobilitu a nezávislost pacienta. Ledviny šetřící dieta by proto měla mít dostatečnou energetickou hodnotu a pacient by měl jíst tak, aby pokud možno zachoval správnou hmotnost.

Zdroj: http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/malnutrition-and-kidney-diseas…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme