Zdravý životní styl

Nízkoproteinová dieta může oddálit nutnost dialýzy

Podle odborníků na výživu z ERA-EDTA (Evropské asociace pro choroby ledvin a Evropské asociace pro dialýzu a transplantaci ledvin) strava s nízkým obsahem bílkovin přináší pacientům s chronickým onemocněním ledvin mnoho výhod, včetně snížení krevního tlaku, hladiny fosforu v séru a albuminurie. Nejdůležitějším přínosem však je skutečnost, že dokáže oddálit nutnost dialyzační léčby až o jeden rok.

Vegetariánská strava doplněná o ketoanaloga

Doporučená dieta vlastně představuje vegetariánskou stravu doplněnou o ketoanaloga, která mají schopnost snížit koncentraci močoviny v krvi. Ketoanaloga jsou organické kyseliny (ketokyseliny), které jsou analogické jednotlivým přirozeným aminokyselinám, avšak bez obsahu dusíku. Ketoanaloga v lidském těle vychytávají dusík a přeměňují se na aminokyseliny, stavební jednotky bílkovin. Pomáhají udržet pacienta v dobrém nutričním stavu a zároveň snižují tvorbu močoviny.

Dieta oddaluje dialýzu o celý rok

Výsledky dosavadních studií naznačují, že dieta s velmi nízkým příjmem bílkovin (0,3 až 0,4 gramu na kilogram tělesné hmotnosti) může být prospěšná u vybraných pacientů s chronickým onemocněním ledvin, počínaje již mírným stupněm nemoci (tzn. u pacientů, jejichž rychlost glomerulární filtrace klesla pod 60 ml/min/1,73 m2).

  • Dieta s velmi nízkým obsahem bílkovin obsahuje méně fosfátů; v důsledku toho je zatížení fosforem výrazně nižší a snížená je i hladina fosforu v séru.
  • Čím je příjem bílkovin ve stravě u pacientů s chronickým onemocněním ledvin nižší, tím vyšší je účinek na snížení proteinurie (hladina bílkovin v moči).
  • Dieta také způsobuje výrazný a trvalý pokles krevního tlaku u pacientů s pokročilým chronickým onemocněním ledvin s nekontrolovanou hypertenzí.
  • U mírně pokročilého až pokročilého chronického onemocnění ledvin dieta zlepšuje kontrolu metabolických parametrů a redukuje závažnost hlavních klinických příznaků uremie (závažný stav v konečné fázi selhání ledvin), což umožňuje pacientovi odložit zahájení dialýzy a dosáhnout této kritické fáze onemocnění s menším množstvím kardiovaskulárních komplikací. Bylo prokázáno, že dieta dokáže oddálit zahájení dialýzy průměrně o jeden rok.

Nízkoproteinová strava není pro všechny

Dieta je bezpečná, ale není vhodná pro všechny pacienty. Zvýšené riziko může znamenat zejména pro podvyživené pacienty. Odborníci proto dietu s velmi nízkým obsahem bílkovin doplněnou o ketoanaloga doporučují pouze pacientům v dobré výživovém stavu bez významných přidružených onemocnění.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095882X18300021?via… http://web.era-edta.org/press-releases

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme