Nová naděje pro pacienty s onemocněním ledvin a diabetem 2. typu

Diabetes bývá hlavní příčinou selhání ledvin. Lidé s diabetem a chronickým onemocněním ledvin mají také vysoké riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Výsledky nové globální studie naznačují, že tito pacienti nyní mají šanci na nový lék, který může zpomalit postup onemocnění ledvin bez škodlivých vedlejších účinků na jejich srdce.

Nový lék chrání ledviny i srdce

Základní prvkem léčby diabetiků s chronickým onemocněním ledvin je blokování tzv. renin-angiotensinového systému (RAS). Současné terapie však nedokážou zcela chránit ledviny kvůli hyperkalemii. Nový experimentální lék finerenone se liší od těch stávajících tím, že blokuje zánět a fibrózu v ledvinách i v srdci. Studie se zúčastnilo téměř 6 tisíc pacientů s pokročilým onemocněním ledvin a diabetem 2. typu. Výsledky ukázaly, že nový lék finerenone chrání srdce i ledviny. Dokázal rovněž po 4 měsících snížit albuminurii o > 30 %, měl minimální účinky na krevní tlak a neměl žádný vliv na glykemii.

Možnost jak oddálit dialýzu

Nová léčba pro pacienty s diabetem 2. typu a onemocněním ledvin tak představuje slibný nový terapeutický přístup ke snížení rychlosti progrese jak chronického onemocnění ledvin, tak k ochraně kardiovaskulárního zdraví. Mohl by tak pacientům pomoci oddálit dialýzu i možnou potřebu transplantace ledvin a navíc snížit riziko kardiovaskulárních příhod.

Zdroj: https://www.kidney.org/news/drug-study-offers-new-hope-to-patients-both-chronic-kidney-disease-and-type-2-diabetes

https://www.medscape.com/viewarticle/933899

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme