Obezita u dětí – riziko pro ledviny

Nadváha a obezita se v posledních letech stává ve vyspělých zemích zdravotním problémem nejen u dospělých, ale stále častěji také u dětí a dospívajících. Počet postižených stále roste. Je všeobecně známo, že obézní pacienti všech věkových kategorií mají větší riziko vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárního onemocnění nebo diabetu. To jsou však také rizikové faktory pro onemocnění ledvin. Stále častěji se tak objevují mladší a mladší pacienti se selháním ledvin, vyžadující dialyzační léčbu. Čím dříve obezita u dítěte vznikne, tím je větší nebezpečí dřívějšího nástupu zdravotních potíží.

Obezita a nemoci ledvin

Řada vědeckých studií poslední doby se zabývá otázkou vlivu obezity na onemocnění ledvin. V nedávné japonské studii bylo zjištěno vyšší riziko poškození ledvin u dospělých i u dětí s nadváhou. 1830 japonským školákům ve věku 6 až 14 let bylo v rámci screeningového programu na podporu prevence onemocnění ledvin třikrát po sobě provedeno vyšetření moči a zjištěn abnormální nález.

Obezita a bílkoviny v moči

U 27 dětí byl kvůli trvalému vylučování bílkovin do moči (trvalé proteinurii) a zvýšenému výskytu červených krvinek v moči (hematurii) diagnostikován zánět ledvin nebo podezření na zánět ledvin. Tyto děti byly porovnány z hlediska indexu tělesné hmotnosti (BMI), krevního tlaku a cholesterolu s dětmi, které neměly žádné patologické nálezy v moči. BMI a systolický krevní tlak byly u dětí s patologickým nálezem v moči významně vyšší než u dětí bez nálezu. Z výsledků výzkumu vyplývá, že obezita v dětství může být spojena s rozvojem poškození ledvin.

Zdroje:

"bundesverband-niere.de":http://www.bundesverband-niere.de/newsthemen/66/dialyse-und-organtransp…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme