Potraviny bez fosforečnanů snižují hladinu fosforu

Výsledky brazilské studie potvrzují, že omezení vysoce průmyslově zpracovaných potravin ve stravě může mít pozitivní vliv na stav pacientů v konečné fázi chronického onemocnění ledvin. Nahrazení potravin obsahujících přídatné látky na bázi fosforečnanů potravinami bez obsahu aditiv snížilo u pacientů na dialýze hladinu fosforu v krvi.

Průmyslově zpracované potraviny jsou bohatým zdrojem fosforu

Kontrola hladiny fosforu je jednou z priorit péče o dialyzované pacienty. A právě přídatné látky na bázi fosforečnanů hojně používané při výrobě vysoce zpracovaných potravin jsou bohatým zdrojem fosforu. Cílem výzkumu brazilských vědců bylo ověřit, jaké účinky bude mít na pacienty se selháním ledvin strava, v níž průmyslově zpracované potraviny budou nahrazeny přirozenou stravou.

Pacientům bylo poskytnuto nutriční poradenství

Studie trvající 90 dnů se zúčastnilo celkem 134 pacientů na hemodialýze. Polovina z nich byla přímo poučena, jak nahradit vysoce zpracované potraviny s aditivy přirozenými potravinami s podobnou výživovou hodnotou. Druhé polovině pacientů bylo poskytnuto pouze standardní nutriční poradenství pro hemodialyzované. Na počátku studie nebyl mezi skupinami zjištěn žádný rozdíl, pokud jde o sérové hladiny fosforu, výživový stav pacientů a jejich energetický příjem.

Omezená konzumace potravin s aditivy pomáhá snížit hladiny fosforu v séru

Po 3 měsících došlo u skupiny pacientů s omezenou konzumací vysoce průmyslově zpracovaných potravin k poklesu hladin fosforu, u druhé skupiny žádný významný rozdíl zjištěn nebyl. Mezi oběma skupinami nebyl zjištěn žádný rozdíl z hlediska nutričního stavu, energetického příjmu nebo příjmu bílkovin. Zdá se tedy, že nahrazení potravin obsahujících potravinářská aditiva na bázi fosforu potravinami bez takovýchto přídatných látek vede ke snížení hladiny fosforu v séru, aniž by byl ohrožen nutriční stav pacientů.

Zdroj: www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(16)30093-0/fulltext

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme