Používáme správné nástroje, ale nesrozumitelný jazyk?

Nedávná americká studie ukázala, že internetové informační zdroje týkající se transplantací určené pro pacienty bývají, i když se jedná o webové stránky s vysokou sledovaností, příliš komplikované a nemusí být srozumitelné pro cílovou skupinu pacientů.

Internet je pro pacienty důležitým zdrojem zdravotnických informací

Pacienti velmi často vyhledávají informace z oblasti medicíny na internetu. On-line zdroje jsou důležitým zdrojem informací i pro ty, kteří trpí vážným onemocněním s významným dopadem na jejich život, jako je i selhání ledvin. Internet poskytuje rozsáhlé zdroje informací také pro pacienty podstupující transplantaci ledvin.

On-line informační materiály bývají příliš složité

Dřívější výzkum provedený americkým Institutem věd a školství zjistil, že průměrná úroveň pochopení textu u populace se pohybuje mezi 7. a 8. třídou.
Autoři nové studie zkoumali srozumitelnost on-line informačních materiálů pro příjemce orgánů od živých dárců i od zemřelých dárců. Dosáhli překvapivého výsledku: analýza srozumitelnosti textu provedená u deseti nejvyhledávanějších stránek zjistila, že mají úroveň odpovídající spíše univerzitnímu vzdělání.
Srozumitelnost online materiálů zůstává podle autorů studie příliš komplikovaná pro odpovídající míru zdravotní gramotnosti u pacientů vyžadujících transplantaci ledvin. To může mít podle nich vliv na rozhodování zejména u pacientů s nižším stupněm vzdělání.

Zdroj:

https://academic.oup.com/ckj/advance-article/doi/10.1093/ckj/sfx129/465…

http://web.era-edta.org/press-releases

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme