Přijímáte dostatek bílkovin a kalorií?

Dostatek bílkovin a kalorií je velmi důležitý pro správnou výživu. Kalorie poskytují energii a proteiny vám pomáhají bojovat s infekcemi, budovat svalovou hmotu, produkovat hormony a obnovovat tkáně. Při nedostatečném příjmu bílkovin a energie může nastat podvýživa, což je problém, kterým trpí až 50 % pacientů v konečném stádiu onemocnění ledvin. Nechutenství, nevolnost, zvracení, změna chuťového vnímání nebo narušení každodenního režimu z důvodu dialyzační léčby jsou faktory, které mohou k podvýživě přispět. Studie ukazují, že čím déle je pacient na dialýze, tím vyšší je u něj riziko podvýživy.

Bílkoviny nade vše

Lidé na dialýze by měli přijímat větší množství bílkovin než zdraví lidé nebo pacienti dodržující tzv. ledviny šetřící dietu (s omezeným množstvím bílkovin), protože dialýza odstraňuje ve zvýšené míře bílkoviny z těla. Mnoho lidí jen těžko dohání ztrátu proteinů, protože jich nekonzumují dostatek.

Bílkoviny se skládají z 20 různých aminokyselin. Některé bílkoviny jsou kompletní a obsahují všechny aminokyseliny nezbytně nutné k životu. Patří sem živočišné bílkoviny − maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Dalšími zdroji bílkovin jsou rostlinné bílkoviny, především obiloviny, luštěniny nebo zelenina, kterým některé důležité aminokyseliny chybí. Aby bylo možné splnit všechny výživové nároky organismu, je vhodné kombinovat bílkoviny z různých zdrojů.

Tipy jak zvýšit příjem bílkovin a energie

  • Udělejte si vždy čas na jídlo a nejezte „za pochodu“.
  • Jezte v klidném a příjemném prostředí.
  • Konzumujte denně tři hlavní jídla a 2 až 3 svačiny.
  • Jezte potraviny, které máte rádi a které snadno trávíte.
  • Do každého jídla zařaďte kompletní zdroj bílkovin, jako je maso, ryby nebo vejce.
  • Pokud vám nedělá dobře vůně některého pokrmu, konzumujte ho raději studený nebo vlažný, tak omezíte jeho aroma.
  • Pokud nemáte chuť na červené maso, zkuste další kompletní zdroje bílkovin, jako je drůbež, vejce nebo sýry.
  • Nepijte před jídlem nebo během jídla, mohlo by to snížit vaši chuť k jídlu.
  • Nezapomeňte, že chuť přichází s jídlem. Někdy musíte začít jíst, abyste dostali na jídlo chuť.

Zdroj: http://www.myspiceitup.ca

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme