Protilátky proti SARS-CoV-2 mají dialyzovaní nejméně 6 měsíců

Podle nových zjištění z aktuálně publikované americké studie si většina pacientů na dialýze navzdory snížené imunitě udržuje hladinu protilátek SARS-CoV-2 po dobu nejméně 6 měsíců po infekci.

Vysoké procento dialyzovaných mělo po covidu vysokou hladinu protilátek
=====================
Studie se zúčastnilo více než 2 tisíce pacientů na dialýze, u nichž byla v červenci 2020 zjištěna infekce SARS-CoV-2. Celých 93 % z nich vykazovalo imunitní protilátkovou odpověď. U 60 % byla prokázána vysoká hladina protilátek IgG (definovaná jako 10 nebo vyšší) a 76 % z těchto pacientů si udržovalo vysokou protilátkovou odpověď po dobu 6 měsíců.
Hladina IgG protilátek od července do prosince pomalu klesala z významných 21 na 13. Míra poklesu se nelišila podle věku, pohlaví, rasy/etnického původu ani přítomnosti cukrovky.

I nízké hladiny protilátek mohou chránit před infekcí
=====================
Autoři studie nicméně dodávají, že není zcela zřejmé, jak přesně souvisí úroveň a trvání protilátkové odpovědi s ochranou před reinfekcí SARS-CoV-2. Hladiny protilátek jsou totiž pouze jedním z ukazatelů imunity. A dokonce i u osob s nízkou nebo nedetekovatelnou protilátkovou odpovědí může reinfekce vyvolat následnou ochrannou reakci, která potlačí symptomatické onemocnění.

Zdroj:

https://www.renalandurologynews.com/home/news/nephrology/hemodialysis/c…

https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M21-0256

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme