Domácí hemodialýza

Rizika a výhody domácí hemodialýzy

Možnost domácí hemodialýzy bude pro pacienty lákavá pouze v případě, že výhody takovéto léčby budou převažovat nad potenciálními riziky. Domácí hemodialýza by mohla být v budoucnu vhodnou možností pro pacienty, kteří mají rádi svoji léčbu i svůj denní režim pod kontrolou, je pro ně nepřijatelné trávit čas pravidelným cestováním do dialyzačních středisek a jsou způsobilí dodržovat flexibilní dialyzační plán, který zahrnuje schopnost zvyšovat frekvenci a dobu léčby, stejně jako měnit načasování dialyzačních procedur. Pacienti vhodní pro domácí dialýzu by měli mít vytvořený spolehlivý cévní přístup, odpovídající zázemí a především motivaci k péči o sebe sama.

Možná rizika

Domácí hemodialýza má stejné riziko komplikací, jaké existuje v hemodialyzačních centrech, včetně nízkého krevního tlaku a možnosti nákazy infekcí. Nejzávažnější je nebezpečí vzniku vzduchové embolie. Jedná se o stav, při kterém vzduch náhodně pronikne do krevního oběhu a zabraňuje srdci pumpovat krev odpovídajícím způsobem. Dalším závažným rizikem je ztráta krve při vypadnutí katétru. Pacienti na dialýze a osoby pečující o ně však bývají speciálně proškoleni, aby takovýmto situacím uměli zabránit a pokud již nastanou, aby je byli schopni rychle vyřešit.

Hlavní výhody

  • Domácí hemodialýza umožňuje pacientovi nastavit si individuální léčebný plán ušitý na míru konkrétnímu nemocnému.
  • Pacient si může zvolit dobu léčby tak, aby zvládal další každodenní aktivity, jako jsou např. pracovní povinnosti, studium nebo péče o člena rodiny.
  • Pacient může být doma dialyzován častěji než při pravidelných návštěvách dialyzačního centra. Při 5 až 7 dialyzačních procedurách týdně je minimalizováno hromadění odpadních látek a tekutin v těle. Méně časté jsou také svalové křeče.
  • Pacient si může vybrat mezi denní dialýzou (každý den nebo nejméně 5krát až 6krát týdně) a noční hemodialýzou probíhající v noci během spánku (3krát až 7krát týdně).
  • Výsledky studií již jasně dokazují, že domácí hemodialýza redukuje potíže typické pro hemodialyzované pacienty, jako jsou problémy s krevním tlakem nebo vysoká hladina fosfátů v krvi a nevyžaduje taková omezení týkající se stravy a příjmu tekutin jako standardní hemodialýza.

Zdroj: "kidney.niddk.nih.gov":http://kidney.niddk.nih.gov/Kudiseases/pubs/homehemodialysis/

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme