Chronické selhání ledvin

Rostlinné bílkoviny a chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin je spojeno se změnami v metabolismu, jejichž důsledkem jsou potíže s hyperfosfatémií. Proto je třeba příjmu fosforu u pacientů s onemocněním ledvin věnovat zvýšenou pozornost. Nová studie vychází z předpokladu, že fosfor vázaný ve fytátech obsažených v rostlinné stravě je méně biologicky dostupný než fosfor ze živočišných zdrojů. Snaží se proto zjistit, zda strava, v níž je bílkovinný podíl ze 70 % tvořen z rostlinných zdrojů, přinese pacientům s chronickým onemocněním ledvin prospěch a zda ji budou tolerovat.

Rostlinná strava může snížit vylučování fosforu močí

Již v předchozím výzkumu bylo prokázáno, že strava obsahující téměř 100 % rostlinných bílkovin je pro metabolismus minerálních látek u této skupiny pacientů prospěšná. Avšak úplné vegetariánství nemusí být pro všechny pacienty přijatelné. V aktuální studii pak 13 pacientů s chronickým onemocněním ledvin ve stadiu 3–4 dodržovalo po dobu 4 týdnů dietu, v níž 70 % bílkovin tvořily bílkoviny rostlinného původu. U nemocných byl poté zjišťován obsah fosforu ve 24hodinovém sběru moči a další parametry, jako např. změna hladin fosforu nebo parathormonu v krevním séru. V průběhu 4 týdnů významně poklesla hladina fosforu v moči. Nebyly zaznamenány žádné významné změny v hladinách fosforu či parathormonu v séru.

Rostlinné bílkoviny vhodné pro ledvinnou dietu

Ukazuje se, že strava, v níž jsou bílkoviny ze 70 % hrazeny z rostlinných zdrojů, je pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin bezpečná, dobře tolerovaná a účinná při snižování vylučování fosforu močí. Jeví se tak jako vhodný doplněk standardní léčby u této skupiny nemocných. Přesto budou nutné další rozsáhlejší studie, aby se pozitivní účinky uvedené diety potvrdily.

Zdroj: http://www.karger.com/Article/Abstract/371498

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme