Selhání ledvin a kostní nemoc

Ledviny mají kromě vylučování odpadních látek ve formě moči také další důležité funkce v organizmu. Pomáhají například udržovat zdravé a silné kosti. Selhání ledvin tak může mít neblahý vliv na stavbu kostí a způsobit až onemocnění zvané renální osteodystrofie.

Kosti a hladina vápníku v krvi

Kostní tkáň se skládá převážně ze sloučeniny fosforu a vápníku (fosforečnanu vápenatého) a kolagenu. Tato kombinace dává kostem jejich pevnost a tvrdost s jistou mírou elasticity. Pro jejich správné fungování je nutné neustále regulovat množství vápníku v krvi. Vápník se však účastní v organizmu mnoha dalších procesů, má např. důležitou roli při svalové kontrakci a při srážení krve. Pokles jeho hladiny v krvi je tak pro organizmus velmi nebezpečný a tělo se ji snaží všemi možnými prostředky udržet v normálu.

Renální osteodystrofie

Ledviny produkují hormon kalcitriol, aktivní formu vitamínu D. Kalcitriol ovlivňuje metabolizmus vápníku a fosforu v těle. Podporuje jejich absorpci ze střeva, resorpci z kostí a snižuje jejich vylučování ledvinami (zvyšuje jejich koncentraci v krvi). Zdravé ledviny tak za normálních okolností pomáhají regulovat hladinu vápenatých a fosfátových iontů v organizmu.

Selhání ledvin způsobuje pokles produkce kalcitriolu, což může vést k nižším úrovním vápníkových iontů v krvi a v konečném důsledku k rozvinutí renální kostní nemoci neboli renální osteodystrofii. Renální osteodystrofie se může projevit pouze nepatrnými příznaky, k nejčastějším symptomům však patří bolesti v kostech, kloubech, kostní deformace a zlomeniny.

Často bývá renální osteodystrofie diagnostikována, když pacient dosáhne konečného stadia selhání ledvin a při krevních testech jsou zjištěny snížené hladiny vápníku a kalcitriolu spolu se zvýšenou hladinou fosfátů. Léčba spočívá v užívání vápníku, vitaminu D a vazačů fosfátů a dietě s omezeným příjmem fosforu.

Parathormon

V celém procesu hrají významnou roli také příštítná tělíska, malé kulovité žlázy uložené v krku v blízkosti štítné žlázy. Vylučují tzv. parathormon, který reguluje hladinu vápníku v krvi tím, že při jeho snížené hladině v krvi uvolňuje vápník z kostí a také zvyšuje jeho absorpci z potravy ve střevech. Příštítná tělíska produkují více parthormonu, když hladina vápníku v krvi klesá. Čím více je vápníku v krvi, tím méně hormonu vyrábí. Jestliže je však parathormon produkován ve velkém množství ve snaze potlačit nízkou hladinu vápníku v krvi, může dojít k porušení funkce příštítných tělísek, což vede ke stabilně vysoké hladině vápníku. V tomto případě je nutný operační zásah.

Zdroj: http://www.kidneydialysis.org.uk/renal-failure-and-bone-disease.htm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme