Syndrom neklidných nohou

Mučivé bolesti nohou, které se zlepšují pohybem, tzv. syndrom neklidných nohou, bývá jednou z nepříjemných komplikací pacientů na dialýze. Často výrazně narušuje spánek a způsobuje nadměrnou denní ospalost a neschopnost adekvátně vykonávat běžné denní činnosti. Udává se 5 až 15% výskyt v běžné populaci, u dialyzovaných se objevuje až v 62 %.

Co je to RLS?

Syndrom neklidných nohou neboli RLS (restless legs syndrome) je neurologické onemocnění projevující se bolestmi dolních končetin a nutkáním pohybovat s nimi, což na přechodnou dobu ulevuje od bolesti (alespoň po dobu trvání pohybu). S největší intenzitou se objevuje večer nebo v noci, především v klidu, při ležení nebo sezení. Pacienti popisují celou řadu nepříjemných pocitů zejména v dolních končetinách, především mravenčení, svědění, pálení, řezání, bolest.

Příčiny

Příčina syndromu není dosud přesně známa. Zdá se, že na vzniku RLS se podílí nedostatečný přenos dopaminu v oblasti centrální nervové soustavy (dopamin je jedním z přenašečů mozkových signálů). Většinou je spojen s nedostatkem železa, anémií, hyperfosfatémií, nedostatečnou dialýzou a svoji roli hrají často také psychologické faktory. Situaci zhoršuje konzumace alkoholu a kouření.

Léčba

Terapie není jednoduchá, mnohdy dochází ke zlepšení až po úspěšné transplantaci ledviny. U dialyzovaných nemocných je v první řadě třeba zajistit adekvátnost dialyzační léčby. Pacienti by měli dodržovat režimová opatření zahrnující dietu, přiměřenou pohybovou aktivitu a vyloučení nadměrného užívání alkoholu, kávy a kouření.

Potíže lze také zmírnit některými léky (gabapentin, levodopa, agonisté dopaminu), své opodstatnění má často i psychoterapie.

Zdroje:

http://www.geriatrickarevue.cz
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.remedia.cz
http://www.zdn.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme