Více nemusí vždy znamenat lépe

Některé výzkumy z nedávné doby naznačují, že častější hemodialýza ve srovnání s konvenční třikrát týdně probíhající hemodialýzou může prodloužit život pacientů se selháním ledvin. Pokud je tomu skutečně tak, jaká je kvalita těchto let života „navíc“? Častější dialýza je časově náročnější a vybírá si tak od pacientů svou daň. Jedna z posledních studií navíc tvrdí, že nezlepšuje fyzické zdraví pacientů tak, jak by se dalo očekávat.

Více dialýzy, lepší zdraví?

Selháním ledvin trpí více než 2 miliony lidí po celém světě. Mnoho z nich dlouhodobě dochází na hemodialýzu a často trpí nejrůznějšími zdravotními potížemi.

Vědci a lékaři se snaží zjistit, zda zvýšení frekvence dialyzačních procedur může zlepšit nebo alespoň zachovat u těchto nemocných přiměřené tělesné zdraví tím, že se mimo jiné sníží nadměrný objem tělesných tekutin, podpoří fyzická výkonnost, zlepší výživový stav a zachová svalová hmota.

Denní versus noční dialýza

Americký vědecký tým testoval přínos častější dialýzy tak, že sledoval tělesné změny u pacientů zařazených do dvou programů: denní hemodialýzy a noční hemodialýzy. Sledovaní pacienti podstupovali buď častou hemodialýzu (šestkrát za týden) nebo konvenční hemodialýzu (třikrát týdně) po dobu jednoho roku. Všichni pacienti v denním programu byli léčeni na klinice, zatímco téměř všichni v nočním programu prováděli dialýzu doma během spánku.

Hlavní zjištění

 • Mezi 245 pacienty v denním programu, nebyly u těch, kteří podstoupili častější hemodialýzu, zjištěny žádné významné změny ve fyzickém stavu, avšak oni sami se cítili fyzicky i zdravotně lépe.
 • Z 87 účastníků v nočním programu neprokázali pacienti na častější dialýze žádné zlepšení svého fyzického stavu, ani se sami necítili fyzicky nebo zdravotně lépe ve srovnání s nemocnými na konvenční hemodialýze. Avšak pacienti v obou skupinách vykazovali po uplynutí jednoho roku zlepšení fyzického stavu, ačkoliv pravým důvodem zlepšení může být přechod do domácího ošetření.

  Zdroj:

  "renalbusiness.com":http://www.renalbusiness.com/news/2012/03/more-dialysis-not-always-bett…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme