Chronické selhání ledvin

Zácpa jako riziko chronického onemocnění ledvin

Zácpa bývá jednou z častých potíží, se kterou lidé přichází do ordinace praktického lékaře. Existují důkazy, že chronická zácpa souvisí s rizikem kardiovaskulárních onemocnění, pravděpodobně prostřednictvím procesů způsobených změnou střevní mikroflóry. Pouze málo informací je známo o vztahu mezi zácpou s chronickým onemocněním ledvin. Podle nedávného výzkumu amerických vědců se však zdá, že těžší stupeň zácpy je spojen se zvýšeným rizikem chronického onemocnění ledvin a s jeho progresí.

Pacienti se zácpou měli častěji problémy s ledvinami

Do studie byla zahrnuta data více než 3,5 milionu převážně mužských amerických veteránů (průměrný věk 60 let). Pacienti trpící závažnější formou zácpy měli vyšší výskyt chronického onemocnění ledvin a selhání ledvin než ti, kteří zácpou netrpěli. Konkrétně byla zácpa spojena se 13% zvýšením pravděpodobnosti vzniku chronického onemocnění ledvin a s 9% zvýšením šance selhání ledvin. Jelikož zácpa představuje poměrně rozšířený zdravotní problém, může mít studie významný dopad pro klinickou praxi.

Při zácpě je nutné brát v úvahu riziko dehydratace

Autoři studie zdůrazňují, že nová zjištění ukazují na možnou souvislost mezi střevy a ledvinami a poskytují další poznatky o příčinách rozvoje chronického onemocnění ledvin. V klinické praxi je proto důležité, aby u pacientů se zhoršenou funkcí ledvin a zároveň trpících zácpou bylo bráno v úvahu zvýšené riziko poškození ledvin způsobené dehydratací a užívání nesteroidních protizánětlivých léků. Pokud bude uvedené spojení potvrzeno dalšími výzkumy, bylo by užitečné doplnit léčbu zácpy probiotiky, úpravou životního stylu a vyhnout se nadužívání projímadel.

Zdroje: 
www.renalandurologynews.com/chronic-kidney-disease-ckd/constipation-ass…;
http://jasn.asnjournals.org/content/early/2016/11/09/ASN.2016060656.abs…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme