Získejte dostatek energie z diety pro dialyzované pacienty

Častým nepříjemným příznakem dialyzační léčby bývá únava a nedostatek energie. Tento stav může být způsoben mnoha faktory včetně způsobu stravování. Co a kdy jíme, může mít dopad na energetickou bilanci a výkonnost po celý den. Vyčerpanost může způsobit konzumace alkoholu, nedostatek některých vitamínů, chudokrevnost z nedostatku železa nebo nedostatečný příjem potravy. Stejně tak mohou k tomuto pocitu přispět některé nemoci, léky nebo stres a nedostatek spánku. Dobře vyvážená strava zohledňující všechna dietní doporučení pro pacienty se selháním ledvin může pomoci zlepšit kvalitu života.

Sacharidy, bílkoviny, tuky

Naše tělo získává energii z potravy, která obsahuje základní živiny - sacharidy, bílkoviny a tuky – ty organismus využívá k tvorbě energie. Množství kalorií, které člověk k životu potřebuje, závisí na jeho věku, velikosti, pohlaví, fyzické aktivitě a výživovém stavu. Strava mající dostatečnou energetickou hodnotu a obsahující správné množství bílkovin, sacharidů a tuku vám pomůže zajistit dostatek energie pro každodenní aktivity.

Sacharidy a energie

Sacharidy jsou pro tělo základní zdroj energie. Proto nejlepším způsobem, jak maximalizovat potenciál našeho těla, je jíst potraviny bohaté na sacharidy. Přednost mají polysacharidy (složené sacharidy), jejich zdrojem je zejména rýže, těstoviny, pečivo. Poskytují tělu stabilní zdroj glukózy. Optimální je konzumace odpovídající ho množství polysacharidů v každém jídle v průběhu celého dne. Vynechávání jídel nebo příliš dlouhé přestávky mezi jednotlivými jídly se může odrazit na energetické bilanci.

Avšak některé potraviny bohaté na sacharidy, jako jsou celozrnné produkty, luštěniny a mléko, mají také vysoký obsah fosforu a draslíku, takže lidé s onemocněním ledvin, kteří musí hladiny těchto prvků kontrolovat, by měli tyto druhy potravin jíst pouze omezeně.

Bílkoviny a energie

Také potraviny bohaté na bílkoviny pomáhají optimalizovat využívání energie v našem těle. Zejména u pacientů na dialýze je důležité jíst správné množství bílkovin, protože během dialýzy dochází k jejich ztrátám. Nedostatek bílkovin ve stravě může oslabit imunitní systém tak, že není schopen účinně bojovat proti infekci, způsobit špatné hojení poškozených tkání nebo vést k hormonální nerovnováze. Množství bílkovin, které pacient potřebuje, závisí na mnoha faktorech, jako např. velikost těla, aktivita, laboratorní hodnoty nebo typ dialyzační léčby.

Vhodným zdrojem bílkovin je libové maso, ryby a vejce. Protože mnoho potravin bohatých na bílkoviny obsahuje také hodně fosforu, je vhodné užívat vazače fosfátů, což jsou léky, které zabraňují vstřebávání fosforu z potravy.

Tuky a energie

Tuky jsou koncentrovaným zdrojem energie, jsou nezbytné pro životně důležité procesy v organismu, vytvářejí vhodné prostředí pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, zajišťují tepelnou izolaci těla a chrání některé orgány. Příliš velký příjem tuků však může vést k přibývání na váze a následně se podílet na rozvoji nejrůznějších zdravotních potíží, např. vysoké hladiny cholesterolu v krvi, srdečních chorob, diabetu.

Nasycené tuky, jejichž zdrojem jsou zejména živočišné potraviny (sádlo, máslo, maso a masné výrobky) je vhodné jíst spíše v omezeném množství. Hlavním zdrojem tuků v potravě pacientů se selháním ledvin by měly být spíše tuky nenasycené, tzn. rostlinné oleje jako řepkový, olivový a kukuřičný olej, které neobsahují cholesterol a mají příznivý vliv na lidské zdraví.

Zdroj:
"davita.com":http://www.davita.com/kidney-disease/diet-and-nutrition/diet-basics/get…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme