Život s jednou ledvinou

Ledviny plní v těle řadu životně důležitých funkcí, které jsou pro zdravý organismus nezbytné. Nicméně je možné žít pouze s jednou ledvinou, která zastane stejnou práci jako za normálních okolností ledviny dvě.

Proč mají lidé jednu ledvinu?

Přibližně jeden člověk ze 750 se narodí pouze s jednou ledvinou. Tento jev se častěji vyskytuje u mužů a chybí zpravidla levá ledvina. Močovod (trubice, která odvádí moč z ledvin do močového měchýře) na postižené straně je obvykle abnormální nebo se vůbec nevytvoří. Jedna ledvina může být také chirurgicky odstraněna, např. z důvodu anatomické abnormality, jako je obstrukce, kvůli nádoru nebo po vážném zranění. V neposlední řadě bývá ledvina odejmuta dárci, který se rozhodne zachránit život svému blízkému v konečném stádiu selhání ledvin.

Na co si dát pozor?

Jediná ledvina poroste rychleji a bude větší než normální párová ledvina. Protože je větší a těžší, než je obvyklé, je také náchylnější ke zranění. Je důležité si uvědomit zvýšené riziko poranění při některých sportech a závažné důsledky případné ztráty jediné ledviny. Lidé s jednou ledvinou by se měli vyhnout sportovním aktivitám, při nichž může dojít k hrubému kontaktu nebo nárazu, např. boxu, lednímu hokeji nebo fotbalu.

Možné problémy

Obecně však platí, že většina lidí s jedinou normální ledvinou má pouze nepatrné nebo vůbec žádné problémy, zejména v prvních letech. Není také nutné, aby dodržovali jakoukoliv speciální dietu. Většina lékařů se ovšem domnívá, že lidé žijící pouze s jednou ledviny, zvláště od narození nebo od raného dětství, by měli být častěji sledováni než lidé s dvěma normálními ledvinami. U dětí po chirurgickém odstranění ledviny se může v průběhu dalších 25 let objevit zvýšené množství bílkovin v moči a mají vyšší pravděpodobnost poruchy funkce ledvin či vysokého krevního tlaku. Podobné odchylky byly nalezeny také u osob narozených s jednou ledvinou. Obvykle však jde pouze o mírně sníženou funkci ledvin a délka života těchto lidí je normální.

Jak často k lékaři?

Vyšetření moči a kontrola krevního tlaku by měly být provedeny každý rok a funkce ledvin by měla být kontrolována vždy po několika letech, nebo i častěji, při neobvyklém nálezu v moči nebo abnormálním krevním tlaku.

Zvláštní opatření po transplantaci ledvin

Protože transplantovaná ledvina je obvykle umístěna do pánve, která jí poskytuje menší ochranu, riziko zranění je vyšší. Doporučení vyhýbat se kontaktním sportům tak platí i pro lidi, kteří prodělali transplantaci ledviny. Testy však prokázaly, že i transplantovaná ledvina může zvýšit svou funkci až o 40 % než je běžné u jedné párové ledviny. 

Zdroje: 
http://www.kidney.org/atoz/content/onekidney.cfm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme