Zdravý životní styl

Ztráta funkce ledvin souvisí s tělesnou aktivitou

Pacienti s chronickým onemocněním ledvin, kteří vykonávají intenzivnější fyzickou aktivitu, vykazují pomalejší pokles glomerulární filtrace. Nový výzkum prokázal, že i malé množství pohybové aktivity, jako je např. chůze 60 minut týdně, může zpomalit rychlost progrese onemocnění ledvin. Fyzická nečinnost se tak jeví jako jeden z mála rizikových faktorů postupného zhoršování choroby ledvin, který je možné aktivně ovlivnit. Pohyb zpomaluje ztrátu renální funkce

  • Studie se zúčastnilo 256 pacientů s chronickým onemocněním ledvin, kteří byli schopni vykonávat pravidelnou fyzickou aktivitu.
  • Pacienti byli sledováni průměrně 3,7 roku.
  • Průměrná výchozí hodnota odhadované glomerulární filtrace poklesla za rok o 7,6 %.
  • Pacienti, kteří uváděli, že byli fyzicky aktivní po dobu delší než 150 minut za týden, vykazovali nejnižší míru ztráty glomerulární filtrace, s ročním snížením o 6,2 % ročně.
  • Neaktivním pacientům bez jakékoliv fyzické aktivity poklesla glomerulární filtrace o 9,6 % ročně.

Více cvičení − pomalejší zhoršování nemoci Obecně lze říct, že glomerulární filtrace klesala o 0,5 % pomaleji s každou další přidanou hodinou cvičení týdně. Podobné výsledky byly zaznamenány i při analýze, do níž byli zahrnuti pouze účastníci bez kardiovaskulárního onemocnění nebo diabetu a pouze účastníci se středním/vysokou fyzickou zátěží. Fyzická aktivita nebyla spojena s výskytem konečného stadia onemocnění ledvin. Zdroj: http://www.renalandurologynews.com/kidney-function-loss-inversely-relat…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme