Domácí hemodialýza

Jak probíhá domácí hemodialýza?

Ve většině případů se hemodialýza provádí v dialyzačním středisku, kam pacient třikrát týdně dojíždí. Dopravu lze jednoduše zajistit zdravotní dopravní službou (sanitkami), nic však pacientům nebrání zvolit dopravu vlastní – náklady na ni lze většinou po dohodě se zdravotní pojišťovnou dokonce proplácet. K tomu účelu dostane pacient potvrzení o provedených jízdách na speciálním formuláři.

Pacienty, kteří mají sníženou pohyblivost, přiváží do dialyzačního střediska na vozíku personál dopravní služby nebo rodinný příslušník, další pomoc s usazením do dialyzačního křesla a pak zpět na vozík na konci dialýzy má na starosti personál dialyzačního střediska.

Po příchodu na dialýzu a po desinfekci rukou si pacient v šatně odloží boty, případně další svršky, a se svým prostěradlem, přezůvkami, oblíbenou knížkou nebo jinou aktivitou vstupuje na dialyzační sál. Po zvážení a desinfekci kůže na arteriovenózní fistuli usedá na dialyzační křeslo.

Zdravotnický personál střediska provede napojení cévního přístupu na sety dialyzačního monitoru, nastaví parametry a zahájí dialýzu. Během dialyzační procedury obvykle přichází na vizitu lékař, který se informuje o nových zdravotních skutečnostech a diskutuje s pacienty o případných změnách v dialyzační léčbě. Samozřejmostí je průběžné měření krevního tlaku, pacientům je nabídnuta také svačina a nápoj dle jejich výběru.

Po ukončení procedury je pacient odpojen od dialyzačního přístroje a zdravotní sestra mu odborně ošetří cévní přístup. Poté se pacient znovu zváží a může dialyzační středisko opustit.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme