Náhrada funkce ledvin

Funkce ledvin

Hlavní funkcí ledvin v organismu je očištění krve od odpadních látek, které se v ní hromadí (draslíkmočovina atd.). Tyto látky vylučujeme spolu s přebytečnou vodou v podobě moči. Tak ledviny regulují i množství vody v těle.

Pokud dojde k selhání jejich činnosti (dočasnému nebo trvalému), je doslova životně nutné funkci ledvin nahradit. Dnes k tomuto účelu slouží především tzv. dialýza.

Léčebné postupy používané při selhání ledvin:

Hemodialýza

Peritoneální dialýza

Transplantace ledvin

Konzervativní terapie

Ledviny mají kromě čištění krve a regulace množství vody v organismu i další důležitou funkci – produkují hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu (složení krve, krevní tlak, vznik anemie apod.). Proto je nutné aplikovat při dialýze také doplňkovou léčbu, která snižuje závažnost komplikací vznikajících na podkladě nedostatečné funkce ledvin. Tato léčba též minimalizuje komplikace související se samotnou dialýzou.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme