Domácí hemodialýza

Hemodialýza a dialyzační katetr

Jedinou změnou na vašem těle je cévní přístup, který umožní napojení dialyzačního přístroje – jednotlivé typy vstupů pro hemodialýzu včetně jejich popisu naleznete ZDE.

Z praktického hlediska vás arteriovenózní fistule ani graft nijak neomezují, protože téměř nejsou patrné a lze s nimi provádět veškeré běžné činnosti, včetně například plavání. Nutný je ovšem určitý ohled na končetinu s cévním přístupem, která by neměla být zbytečně vystavována velké zátěži. Vhodné nejsou ani příliš těsné rukávy, náramky a hodinky se obvykle přesouvají na druhou ruku. Naopak vysoce se doporučuje tzv. žilní trénink. Více informací o něm najdete ZDE.

Akutní dialyzační katetr se využívá především u akutně dialyzovaných pacientů a – byť je viditelný a do vašeho těla přímo zasahuje – obvykle se nejedná o dlouhodobou variantu. Je typickým řešením v případě špatného stavu cévního řečiště nebo nedostatku času na rozvinutí AV vstupu. V některých případech a zejména při správném ošetřování ale může katetr bez problémů vydržet poměrně dlouho, aniž by ho pacient pociťoval jako zásadní přítěž.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme