Dobrý den pane doktore, chci s...

Poradna

Dobrý den pane doktore,
chci se prosím zeptat. Manželovi, nyní 43 let, ve 28 letech selhaly ledviny (2003) - bez zjištění příčiny, biopsie se nedělala nebo se nenašla. Od té doby 2x transplantace ledviny, v roce 2014 Burkittův lymfon - úspěšně vyléčen - 3,5 trvající roku remise. Nyní rok a 3 měsíce dialyzován, původně jenom HD, poslední 2 měsíce peritoneální dialýzou s občasnou HD z důvodu stažení vody, dále nezvladatelná hypertenze, nízký hemoglobin, močení žádné. Všechny hodnoty, které se sledují jsou v normě - draslík, urea, fosfor.. Pouze hodnoty kreatininu vysoké cca 800-1000. V září prodělal zápal plic - ten byl úspěšně zaléčen, v nemocnici dialyzován pouze HD. 5 den při pobytu v nemocnici se při HD jako komplikace projevila srdeční arytmie s fibrilací síní, která se pak zopakovala 3x. 3x byla provedena kardioverze - neúčinná. Nasazena léčba amiodaronem sycení cca 8 dní, k tomu antikoalugační léčba v injekcích /fraxiparin/. 15. den propuštěn do domácího ošetřování. Domů dostal Cordaron v tabletách. Pro nízkou hladinu antiXA navýšena dávka na fraxiparin forte 0,6 po 24h. A to je jeden z totazů. Je, prosím nasazení fraxiparinu forte vhodné u plně dialyzovaného pacienta /nemočí/, když v příbalovém letáku u normálního fraxiparinu, je velkou kontraindikací množství kreatininu, jelikož zvyšuje antikoagulační účinek? Dále, dá se změřit hladina fraxiparinu,aby nedošlo k předávkování tímto lékem? A existuje jiný antikoagulační lék, který může být indikován plně dialyzovanému pacientovi který nemočí?
Předem děkuji za odpovědi

MUDr. Roman Kantor 25. 11. 2018

Dobrý den.
Data podporující trvalé podávání antikoagulační léčby (warfarin, nízkomolekulární heparin - např. Fraxiparin a nové perorální antikoagulancia) u prosté fibrilace síní u pacientů léčených dialýzou nejsou zdaleka tak jednoznačná, jak u ostatní populace. Naopak je antikoagulační léčba spojena s vyšším výskytem nežádoucích účinků, které ruší příznivý efekt léčby.
Proto řada pracovišť u záchytu fibiliace síní u pacientů s onemocněním ledvin 5. stupně antikoagulační léčbu nepodávají vůbec.

Pokud pacient má přidružené rizikové faktory, např. stav po embolizační cévní mozkové příhodě, prokázané tromby v levé síní, mitrální vada, zvětšená levá síň apod, pak je antikoagulační léčba indikována.

Nízkomolekulární heparin (Fraxiparin) nepatří mezi léky první volby určené pro dlouhodobou terapii. Přesto některá pracoviště nízkomolekulární heparin u dialyzovaných pacinetů používají.

Lékem první volby zůstává warfarin, který však u dialyzovaných může mít vyšší výskyt nežádoucích účinků, je nutná pečlivá kontrola dosahovaného antikoagulačního efektu (INR). Bohužel nové orální antikoagulancia nejsou pro dialyzované pacienty indikované.