Těžko takto radit, bércové vředy léčí buď kožní lékař nebo cévní chirurg. Na druhou stranu u pacientů s oslabením ledvin, to je to CKD G3b-4, velmi často vidíme, že pacienti mají trvalé otoky dolních končetin, někdy až extrémní. Otoky lze odhalit tak, že prstem chvilku tlačíme na kůži dolní končetiny. Po jeho zvednutí zůstane v kůži zřetelný důlek. Někdy takový důlek lze detekovat nejen na bércích, ale i stehnech. Pokud má pacient extrémní otoky, může tekutina prosakovat i přes neporušenou kůži. Pokud má pacient již otevřené rány, může i malý otok sekreci tekutiny z rány zhoršovat.
Pokud za neléčícími se defekty stojí hromadění vody v těle, je nutné se zaměřit na dostatečné pozvolné odvodnění pacienta. Kromě omezení příjmu soli, pokud pacient nepřiměřeně solí, lékař ordinuje lék na odvodnění furosemid a jeho dávku postupně zvyšuje dle efektu. Potřeba užívání furosemidu je velmi individuální. Někteří pacienti nezadržují vodu ani těsně před zahájením dialyzační léčby, jiní potřebují vysoké dávky již při středním oslabení funkce ledvin - CKD G3. Proto dávky furosemidu mohou u různých pacientů při stejném stupni oslabení ledvin být velmi různé: od 0 po 500 i 1000 miligramů na den.
Otoky nemusí mít příčinu jen v oslabených ledvinách, často doprovázejí i jiná onemocnění, jako například selhávání srdce nebo jater. Link: https://www.ledviny.cz/chronicke-selhani-ledvin