Onemocnění ledvin

Varujícím signálem zánětů je bolest a zvýšená teplota: Rozhovor s profesorem Babjukem

Chronická onemocnění ledvin se mohou projevovat různými potížemi. Mezi nejčastější patří potíže během močení či přítomnost krve v moči. „Chronických onemocnění ledvin je mnoho a každé onemocnění se projevuje nějakým způsobem. Říci paušálně, které příznaky jsou varující, tak nelze. Obecně ale platí, že varovným signálem by měla být bolest během močení, zvýšená teplota, potíže s močením či krev v moči,“ říká profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol a děkan 2. lékařské fakulty.

Zánět močového měchýře a zánět ledvin, jaký je v těchto potížích rozdíl? Jsou příznaky, které by pacientům pomohly od sebe tyto diagnózy odlišit?

Zánět může postihnout pouze dolní močové cesty, tedy močový měchýř a močovou trubici a dál se nerozšíří. Zánět močového měchýře se projevuje potížemi při močení, jako je pálení při močení, časté a bolestivé nucení na močení, přítomnost krve v moči, případně může způsobit mírně zvýšenou teplotou.

Zároveň jsou ale případy, kdy se zánět rozšíří i na horní cesty močové a může pak přestoupit i na ledviny. Zánět ledvin je již mnohem závažnějším onemocněním, které je spojeno s vysokými teplotami, bolestmi a zhoršením celkového stavu.

Jak rizikový je pro pacienty s chronickým onemocnění ledvin zánět horních močových cest?

Zánět horních vývodných cest močových přestupující na ledviny, je závažné onemocnění, které zhoršuje funkci ledvin. Takto to platí obecně. U pacientů s chronickým onemocněním ledvin může být tento negativní efekt ještě závažnější.
 

Medailonek: Profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Působí jako přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. V letech 2011 až 2019 působil jako předseda České urologické společnosti. Od roku 2022 zastává funkci děkana 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od roku 2021 je člen výboru Evropské urologické společnosti. Svoji profesní kariéru věnuje především diagnostice a léčbě urologických nádorů.

Jak rizikový je pro pacienty s chronickým selháváním ledvin zánět ledvin? Je to komplikace, která vyžaduje hospitalizaci?

Zánět ledvin s plně rozvinutými příznaky zpravidla vždy vyžaduje hospitalizaci, a to i u lidí, kteří jsou jinak zdraví. U nemocných s chronickým selháváním to platí dvojnásob a hospitalizace je namístě.

Jako prevence ledvinových kamenů se doporučuje dostatečný příjem tekutin a snížená konzumace potravin, které riziko zvyšují. To se týká například konzumace tučného masa, vnitřností a alkoholu.

Je zánět močových cest a ledvin infekční?

Záněty močových cest jsou vyvolávány různými infekčními agens, nejčastěji tzv. gramnegativními bakteriemi, např. Escherichia coli. Za běžné situace se tento typ zánětu na okolní osoby nepřenáší a běžným kontaktem není nakažlivý. Infekce v oblasti dolních močových cest a zevního genitálu mohou být za určitých okolností přenášeny pohlavním stykem.

Pokud bychom zůstali u chronických onemocnění ledvin, jak často se vyskytuje renální cysta a pro koho je riziková?

Existuje celá řada typů ledvinných cyst. Lze zjednodušeně říci, že některou z forem ledvinné cysty má velká část populace. Ohrožení pacienta ale představují pouze některá vzácná dědičná onemocnění, kde je postupně tkáň ledviny zcela nahrazena cystami. 

Běžné, nekomplikované cysty nepředstavují pro nositele prakticky žádné riziko. Jejich řešení je nutné pouze v situaci, kdy vyvolávají svou velikostí potíže, což je extrémně vzácné. Běžné cysty ledvin nejsou nikterak nebezpečné a nejsou spojeny s žádnými příznaky. Je ale samozřejmě nutné je přesně odlišit od nádorů ledviny. 

K dalším potížím patří vznik ledvinových kamenů a následné koliky, mohou se tyto potíže týkat i pacientů s dalšími chronickými onemocněními ledvin?

Vznik ledvinových kamenů je časté onemocnění, odhadujeme, že postihuje více než čtyři procenta české populace. Příčinou vzniku mohou být vrozené dispozice, jako je vyšší vylučování některých látek do moči, tvarová odchylka močových cest, případně jejich chronické onemocnění. Vznik ledvinových kamenů se může týkat i lidí s chronickým onemocněním ledvin.

Pokud dojde k vytvoření jednoho kamene, jaká je pravděpodobnost, že se budou tvořit další kameny? 

Obecně lze říci, že pacient, u nějž došlo k vytvoření kamene, má zvýšené riziko vzniku dalšího. Odhadujeme, že se to stane do 10 let zhruba u poloviny z těchto pacientů. Je to ale velmi individuální, riziko a preventivní kroky musí posoudit urolog individuálně u každého pacienta.

Je nějaká prevence tvorby ledvinových kamenů a co naopak zvyšuje pravděpodobnost jejich vzniku?

Obecně se jako prevence doporučuje dostatečný příjem tekutin a snížená konzumace potravin, které riziko zvyšují. To se týká například konzumace tučného masa, vnitřností, alkoholu a podobně.

Mohou mít ledvinové kameny i děti a mladiství?

Ano mohou, týká se to jedinců s výraznou vrozenou dispozicí.

Je tvorba ledvinových kamenů spojena s genetickými dispozicemi? Jsou rodiny, kde by byl vyšší výskyt těchto potíží?

Ano, v některých případech může být dispozice k tvorbě kamenů dědičná, tak tomu je například u cystinurie. Ta vzniká v důsledku zvýšeného vylučování aminokyseliny cystinu do moči. A právě z cystinu následně mohou vznikat ledvinové kameny.

Jsou nějaké obecné příznaky, které by měly pacienty s chronickým onemocněním ledvin varovat a upozornit na to, že by měli vyhledat lékaře?

Příznaky jsou různorodé a z počátku často bývají nevýrazné. Zjednodušeně řečeno by měl být podrobně vyšetřen pacient s opakovanými infekcemi močových cest, s nálezem krve v moči, při nálezu zhoršení funkce ledvin při laboratorním vyšetření a podobně. Chronických potíží je celá řada, a tak je nutné k pacientům a jejich potížím přistupovat individuálně.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme