Onemocnění ledvin

Nejčastější mýty o onemocnění ledvin a transplantaci

Onemocnění ledvin a jejich léčba jsou opředeny mnoha nepravdami a mýty. Pojďme si některé z nich vysvětlit. 

1. Onemocnění ledvin je vzácné

Není tak úplně vzácné, postihuje zhruba deset procent populace. Onemocnění ledvin se může postupně zhoršovat do té míry, že dojde k úplnému selhání funkce ledvin, a pak je nezbytné přistoupit k její náhradě formou dialýzy či transplantace

V Česku pravidelnou dialyzační léčbu podstupuje ročně kolem šesti a půl tisíce pacientů, transplantaci ledviny pak zhruba pět set lidí. 

2. Pokud mám nemocné ledviny, tak to poznám

Nejspíš to nepoznáte. Většina lidí s nemocnými ledvinami ani netuší, že má problém. Raná stadia onemocnění se neprojevují žádnými příznaky. Nemoc se často odhalí náhodou, třeba v rámci předoperačního vyšetření. V časných stadiích může být onemocnění ledvin diagnostikováno ze vzorku moči a krve, například při preventivní prohlídce u praktického lékaře. Když se nějaké příznaky objeví, často se jedná již o pokročilé stadium. Proto je velmi důležitá prevence

3. Když mě bolí záda, mohou za to ledviny

Není tomu vždycky tak. Vzhledem k umístění ledvin v oblasti bederní páteře není snadné bolest zad odlišit od bolesti ledvin. Bolest vycházející z ledvin se obvykle objevuje pod hrudním košem ze strany páteře. Může vystřelovat do stran, do břicha, třísla nebo stehna. Jednou z typických příčin akutní bolesti je stav známý jako ledvinná kolika, kdy ledvinový kámen zablokuje močovod a vyvolává ostrou bolest. 

Bolest ledvin může být také způsobena infekcí či krevní sraženinou v ledvinách nebo poraněním ledvin. Problém s ledvinami bývá doprovázen dalšími příznaky, jako jsou zakalená nebo krvavá moč, bolestivé močení, přetrvávající potřeba močit, ale také horečka, závratě nebo únava.

U bolesti zad se její umístění, závažnost a doprovodné příznaky liší v závislosti na příčině. Bolesti zad se objevují v důsledku postižení svalstva, nervů nebo kosterního aparátu. Bolest bývá provázena ztuhlostí podél páteře, ostrou bolestí v oblasti krku, potížemi s chůzí či se vzpřímeným postojem, slabostí v nohách a necitlivostí nebo brněním v zádech, které se šíří do končetin. V případě neustupujících bolestí je třeba navštívit lékaře. 

Tři minuty a jste v obraze

Pokud máte podezření, že vaše ledviny nejsou v pořádku, vyzkoušejte tzv. ledvinovou kalkulačku - jednoduchý online dotazník, který vám zabere sotva 3 minuty. Po zodpovězení několika otázek zjistíte orientační riziko vzniku onemocnění ledvin a výsledek samotného dotazníku budete mít k dispozici v uceleném souboru.

Nepodceňujte však osobní prevenci u svého praktického lékaře, kterou byste měli podstupovat jednou za dva roky.

4. Jediným řešením při onemocnění ledvin je dialýza

Není pravda, že každý pacient s onemocněním ledvin potřebuje dialýzu. Onemocnění ledvin je nemoc, která se zhoršuje postupně. V raných stadiích se její postup zpomaluje pomocí léků a diety s omezením bílkovin a soli. Správně zvolenou terapií, kterou vede nefrolog, tedy odborník na onemocnění ledvin, je u řady lidí možné rozvoj onemocnění zpomalit tak, že mohou žít plnohodnotný život. Včasná diagnóza a rychlé zahájení léčby jsou proto velmi důležité. Dialýza nebo transplantace přicházejí na řadu v případě selhání ledvin.

5. Transplantovaná ledvina musí být od příbuzného

Rovněž není pravdou, že transplantovaná ledvina musí být výhradně od příbuzného dárce. Dárcem může být kdokoli, kdo je ochoten svému blízkému pomoci a tento orgán mu darovat. Výhodou transplantace od žijícího dárce je kvalita orgánu, jeho životnost, a zejména možnost přípravy transplantace. V případě příbuzného dárce, třeba rodiče či sourozence, se zvyšuje pravděpodobnost imunologické shody, a tedy i delšího přežívání transplantované ledviny. 

6. Lidé s jednou ledvinou žijí kratší a neplnohodnotný život

Je to mýtus. Dárci ledviny i po darování orgánu žijí plnohodnotným životem, bez dalších omezení. Dožívají se obdobného věku jako běžná populace. Každý potenciální dárce je před darováním ledviny podroben velmi pečlivému a podrobnému lékařskému vyšetření. Pokud se stane dárcem ledviny, je po darování doživotně pravidelně sledován v transplantačním centru, aby se včas odhalila případná onemocnění.

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme