Hezký den Chtěl bych se optat,...

Poradna

Hezký den.
Chtěl bych se optat, jelikož na netu je snad 50 % udělej to takhle a druhá půlka zas udělej to opačně. Takže nevím, co přesně sedí.
Má otázka - Měl jsem ledvinový kamínek (s kolikou, kterou nechci nikdy zažít) skládající se z whewellitu a weddellitu, cca oba ve stejném poměru. Jakým potravinám se vyhnout a co jíst? Jako ovoce zelenina atd. Někde se píše pij mléko, někde zase žádné mléko, žádné živočišné bílkoviny apod.
Pak člověk neví, co vlastně může. Rád bych se vyhnul znovu vytvoření kamene.
Jím hodně banány, dávám si chanca piedra tobolku denně, jogurty a pak asi různě. Piji tedy už o dost více než kdysi, to jsem pil fakt málo. Hlavně minerálky jako Dobrá voda, Mattoni apod.
Děkuji moc za každou odpověď.

MUDr. Petr Buček 3. 09. 2019

Dobrý den, obě popisované sloučeniny jsou formou calcium oxalátu, neboli šťavelanu vápenatého. Jedná se o nejčastější typ ledvinových kamenů. Za tvorbou těchto kamenů stojí nízký příjem tekutin, vysoký příjem živočišných bílkovin, velký odpad vápníku do moči, vyšší odpad šťavelanů do moči a nižší odpad citrátů do moči. Na vznik těchto kamenů nemá větší vliv pH moči. Při výskytu lithiázy jsou doporučována režimová opatření, která se dělí na nespecifická a specifická. Nespecifickým opatřením je: výdej moči 2–3 litry za 24 hodin, udržování hustoty moči pod 1,010 g/cm3, pravidelný příjem po 2–3 hodinách i přes noc, co nejpestřejší skladba – voda, minerálky, čaj, mléko, nízkostupňová piva, ovocné šťávy Specifická opatření se liší podle složení kamínků. Ve vašem případě to jsou: 1. snížit příjem živočišných bílkovin na 100 až 120 gramů denně 2. omezení potravin s vysokým obsahem šťavelanů (čaj, řepa, špenát, ...) 3. příjem vápníku maximálně 600 až 800 miligramů 4. příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny 5. střídmě solit, nedosolovat jídla 6. nevhodné jsou alkalické minerálních vody Téma je pěkně rozvedeno na stránkách urologické kliniky v Plzni: https://urol.fnplzen.cz/cs/node/456 nebo přehledně je shrnuta v odborném článku: https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2004/05/08.pdf