Zdravý životní styl

Spánek dialyzovaných

Dostatečný odpočinek a spánek jsou i pro zdravé jedince nezbytnou podmínkou lidského zdraví, protože chrání tělo před přetížením a poškozením. Obnovuje nejen síly fyzické, ale i duševní. Naopak spánkový deficit způsobuje rychlou únavnost a snižuje odolnost organismu. Člověk často pociťuje deprese, podrážděnost či nervozitu.

Jednou z příčin nespavosti či nekvalitního spánku jsou mimo jiné i zdravotní obtíže, stres a špatný psychický stav. Nespavost proto může potkat i dialyzované pacienty, zejména na počátku léčby, kdy je pro pacienta celá životní situace úplně nová. Důležitým faktorem je i to, jaký typ dialýzy pacient podstupuje.

hemodialýzy může být zpočátku pacientův spánek rušen obavou o končetinu s vytvořenou AV spojkou. Každý pacient je totiž poučen, čemu se na končetině s upraveným cévním řečištěm vyhnout, a jedním z pokynů je také nespat s končetinou založenou pod hlavou či tělem. Byť může pacient mít zprvu obavy, zda se takto spát naučí, poloha při spaní není nic jiného než návyk a přizpůsobení se nové životní situaci.

S podobnými obavami se můžeme setkat i u pacientů s břišním katetrem pro peritoneální dialýzu. I oni časem přestanou mít obavy z uskřinutí nebo zatržení katetru během spánku. U APD je tato možnost ošetřena alarmem, který při přilehnutí přípojné hadičky donutí pacienta jen v polospánku změnit polohu. Obvykle bývají dokonce sami pacienti překvapeni, jak rychle se naučili spát ve vhodné poloze.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme