Zdravý životní styl

Dialýza a pohybové aktivity

Aktivní životní styl zahrnující pravidelné a vhodně zvolené pohybové aktivity je přirozenou součástí lidského života a zásadním způsobem přispívá k udržení fyzického i psychického zdraví jedince. Právě pravidelné sportování nám umožňuje překonávat každodenní stres, odbourává napětí a dodává našemu tělu dostatek energie.

Dialyzační program je velice náročný nejen časově a psychicky, ale také fyzicky. Dialýza by se však neměla stát překážkou pro cvičení či fyzicky aktivní život. Je možné najít si takovou pravidelnou pohybovou aktivitu, která pacienta nadměrně nezatíží, ale naopak povede k zvýšení jeho výkonnosti a pomůže mu v konečném důsledku dodat energii k běžným životným úkonům.

Co přináší pravidelná fyzická aktivita?

zvyšuje výkonnost srdečně-cévního systému, snižuje krevní tlak, snižuje riziko aterosklerózy, které je u dialyzovaných a transplantovaných pacientů podstatně vyšší než u běžné populace je prevencí úbytku svalové hmoty a úbytku kostní hmoty slouží k udržení správné tělesné hmotnosti u diabetiků zlepšuje spalování cukrů v organizmu a upravuje metabolický stav zvyšuje obranyschopnosti proti infekcím může pomoci odstranit poruchy spánku zlepšuje náladu a sebedůvěru, psychickou výkonnost i odolnost a pomáhá vyrovnat se s depresivními náladami přiměřené kolektivní sportovní aktivity umožňují navázat sociální kontakty, vytrhnout pacienta z domácí izolace

Obecná doporučení

Teprve přibližně po 3 měsících pravidelné fyzické aktivity se mohou objevit první pozitivní efekty pohybové terapie. Je vhodné začít postupně, teprve po zvládnutí jednodušších cviků zařadit náročnější. Doporučuje se začít s intervalovou formou cvičení, tzn. úseky pohybu prokládat odpočinkem (např. 5 minut cvičení, 5 minut odpočinku).

Zpočátku volit kratší cvičební úseky a ty postupně prodlužovat a zkracovat úseky odpočinku. Konečným cílem cvičení by mělo být aerobní cvičení trvající více než 30 minut nejméně 4krát týdně, jen tak cvičení skutečně účinně pomáhá v prevenci komplikací. Před začátkem pravidelné fyzické zátěže je vhodné podstoupit funkční motorické testy, které určí aktuální stav vašeho organismu. Tyto testy lze absolvovat pod odborným dohledem v rámci cvičební skupiny pro dialyzované a transplantované jedince.

Zdroje: http://www.skdat.cz http://www.dialcorp.cz http://www.stezen.cz

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme