Zkušenosti pacientů

Ahoj, jmenuji se Francisca Bagtasová

Francisce Bagtasové (57)  z Manily lékaři diagnostikovali selhání ledvin. Aby se mohla vrátit zpět do života, potřebovala kromě dialýzy nastavit i nutriční terapii, která se provádí během hemodialýzy. Jaký je život s IDPN a jak si dnes Francisca užívá života? Na to vše jsme se Francisky zeptali.

„Nyní tancuji zumbu!“

p>Někdy je pro pacienty s nemocnými ledvinami, kteří trpí nedostatkem energie a živin, obtížné najít tu správnou léčbu. Francisca Bagtasová z Manily na Filipínách trpěla diabetem už více než třicet let, když jí bylo diagnostikováno selhání ledvin. Fyzicky byla velmi slabá, ale nutriční terapie IDPN jí nejen pomohla zvládnout dialýzu, ale také získat čerstvou chuť do života, chuť k jídlu a větší fyzickou sílu.

 

Co je IDPN?

IDPN je zkratka pro „intradialyzační parenterální nutrici“ neboli formu nutriční terapie, která se podává během hemodialýzy a je individuálně přizpůsobená specifickým potřebám pacienta. Vhodná směs bílkovin, sacharidů a tuků umožňuje postupně stabilizovat pacienty, kteří jsou velmi slabí, a pomáhá jim získat sílu k překonání ztráty chuti k jídlu.

Paní Bagtasová, jak jste se o svém selhání ledvin dozvěděla?

V krvi mi byly zjištěny vysoké hodnoty kreatininu a musela jsem začít užívat léky na vyčištění ledvin. Lékař mi řekl, že kromě transplantace nebo dialýzy nejsou žádné další léčebné možnosti.

Co vám při vyřčení diagnózy proběhlo hlavou nejdříve? Jak jste reagovala?

Byla jsem velmi, ale opravdu velmi vystrašená. Cítila jsem se tak bezmocná a nevěděla jsem, jak bych mohla za takovou léčbu zaplatit. Každý den jsem byla slabší a slabší. Můj muž vzpomíná na chvíli, když mne odvezli do lékařského centra José R. Reyes Memorial Medical Center a následně do střediska renální péče v Manile. Tehdy jsem už byla téměř mrtvá. Seděla jsem tam slabá a vyčerpaná na invalidním vozíku.

Co vám v té chvíli dodalo odvahu?

Odevzdala jsem svůj osud do rukou Božích, modlila jsem se a žádala Boha o pomoc.

Jak přesně vám projekt IDPN dokázal pomoci?

Poté, co laboratorní testy ukázaly, že trpím podvýživou, a dokonce se vyvinul edém, lékaři nás o výhodách IDPN přesvědčili. Už po prvním ošetření jsem cítila, že se mi síly začínají pomalu vracet. Po téměř šesti měsících jsem byla schopna jíst zcela normálně. Dnes chodím se svými kamarádkami tančit zumbu a dokonce mi můj zdravotní stav dovoluje, abych se k nim připojila i o Vánocích, kdy připravujeme naše národní jídlo, takzvané rellenong bangus. Kdybych tuto léčbu nepodstoupila, nebylo by nic z toho vůbec možné.

Co jste považovala za největší výzvy předtím a teď?

Jezdit na dialýzu třikrát týdně bez výjimky – za všech okolností, i když jsou tornáda a záplavy. Získat finanční prostředky potřebné pro léčbu je stále obtížné. A samozřejmě musím každý den pracovat, abych podporovala svou sílu a chuť k jídlu.

Máte nějakou radu pro další pacienty, kterým bylo diagnostikováno selhání ledvin?

Začněte s potřebnou léčbou co nejdříve! Pokud jste příliš slabí, IDPN vám může pomoci rychle získat energii zpět, a to i během dialýzy. Pokud nemůžete hradit náklady na tuto léčbu ani nejsou hrazeny z vašeho zdravotního pojištění, vyhledejte jinou pomoc. V mém případě jsme získali podporu prostřednictvím našeho báječného starosty Josepha Estrady. Ráda bych mu zde znovu srdečně poděkovala.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme