Zkušenosti pacientů

Dialýzu může potřebovat až 400 uprchlíků

Světový den ledvin připadá vždy na druhý čtvrtek v březnu. Slaví se každoročně, nicméně letos motto kampaně „Zdravé ledviny pro všechny“ v kontextu vypuknutí války na Ukrajině získalo další dimenzi. Mezi lidmi prchajícími k nám před válečným konfliktem jsou i nemocní včetně těch, kteří potřebují neodkladnou dialyzační péči. Podle dostupných informací z Ukrajiny je v této zemi se 40 miliony obyvatel v programu náhrady funkce ledvin (léčení dialýzou, peritoneální dialýzou nebo po transplantaci ledvin) přibližně 10 tisíc osob, ale lidí se selháním ledvin tam může být fakticky mnohem víc.

Vysoká úroveň dialyzační péče u nás je známá. Je pravděpodobné, že Česká republika a Slovensko budou jednou z cílových destinací pro pacienty s renálním selháním. Dialyzační ošetření v Česku a na Slovensku může podle odhadu potřebovat až 400 uprchlíků z Ukrajiny, ale může jít i o značně vyšší počet.

Uprchlíkům pomáháme od první chvíle

Skupina B. Braun Avitum v České republice a na Slovensku provozuje 40 dialyzačních středisek. „Všem pacientům z řad uprchlíků z Ukrajiny pomáháme od první chvíle. S jazykovou bariérou pomáhají kolegové napříč naší společností a nápomocny jsou i mobilní aplikace,“ ujišťuje MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. Na dialyzačních střediscích jsou zdravotníci na cizince zvyklí. Pacienti z jiných zemí docházejí na dialýzu v rámci zahraničních služebních cest nebo při svých dovolených.

Setkání po letech

První dialyzovanou uprchlicí je paní Olha. Sama ještě před pár dny žila v rodinném domku v Danilovu na Zakarpatské Ukrajině. Dříve pracovala jako úřednice na obecním úřadě, zhruba rok je už v důchodu. V roce 1998 ji lékaři diagnostikovali cukrovku, od roku 2020 musela pravidelně docházet na dialýzu. Dojížděla na středisko v městě Chust 3x týdně na zhruba 4 hodiny. Do Česka za svou dcerou odjela týden po vypuknutí bojů. 

Na tamní dialýze se začalo uvažovat o omezování léčby. Druhý den po příjezdu už na středisku B. Braun Avitum v Praze absolvovala první dialýzu, v úterý 8.3. pak druhou. „Jakmile jsme se s maminkou dohodly na tom, že přijede k nám, začala jsem obvolávat dialýzy. V Braunu mi ihned řekli, že maminku mohu přivést. Vlastně hned druhý den po příjezdu jsem ji odvezla na dialýzu, kde maminku vyšetřili a ihned ji začali dialyzovat. Moc bych chtěla poděkovat jak paní primářce Pešičkové, tak vrchní sestře Votavové. Ten přístup byl opravdu skvělý. Vůbec jsme neřešily dokumenty nebo další papíry, ale řešily jsme především zdravotní stav maminky,“ popisuje průběh přijetí na dialýzu dcera paní Olhy Viktorie, která v Česku žije už 20 let.

Dialýza na útěku

Paní Olha už má vyřízenou registraci, má roční vízum i kartičku VZP. „Moc bych chtěla poděkovat všem. Musím říct, že se po dialýze tady v Česku cítím lépe než dříve. Také jsem určitě klidnější a cítím se v bezpečí,“ popisuje své první pocity paní Olha.

Na pražském dialyzačním středisku se paní Olha dokonce setkala se svou dávnou sousedkou z Danilova. „Oba pacienti jsou moc milí a my jsme šťastni, že jim můžeme pomoci. To, že paní Olha našla na našem středisku svoji dávnou sousedku z minulosti, je náhoda jako z pohádky,“ popisuje první setkání MUDr. Satu Pešičková, Ph.D., primářka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ohradní ulici. Na středisko budou oba pacienti docházet pravidelně 3x týdně. „Tento a příští týden provedeme podrobnější vyšetření a domluvíme se na ideálním dialyzačním programu a dalším postupu v léčbě,“ dodává primářka Pešičková.

„Počítáme s tím, že podobných příběhů bude v následujících dnech a týdnech desítky až stovky. Vzkaz všem uprchlíkům, kteří potřebují život zachraňující dialýzu je ale jasný. Rozhodně se o vás postaráme,“ říká předsedkyně České nefrologické společnosti Prof. MUDr. Romana Ryšavá, CSc.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme