Zkušenosti pacientů
Domácí dialýza mi zachránila život, říká transplantovaná pacientka
Osmapadesátiletá Dana Habartová ze Slavkova má zkušenosti jak s dialýzou na dialyzačním středisku, tak s domácí dialýzou. V současné době má za sebou druhou transplantaci ledviny. V roce 2009 jí lékaři diagnostikovali IgA nefropatii, které se také říká Bergerova choroba. Jde o nejčastější typ primární glomerulonefritidy.
Jezdit na pravidelné dialýzy do dialyzačního střediska v Uherském Hradišti začala v roce 2010. Po roce podstoupila v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně transplantaci ledviny od zemřelého dárce. „Po dvanácti letech však ledvina dosloužila. Za normálních okolností by pacientka mohla být transplantována ihned po selhání funkce štěpu ledviny, protože měla k dispozici ledvinu od žijícího dárce, kterým byla její dcera,“ říká MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě.
Komplikaci ovšem přineslo zjištění, že má na svých původních ledvinách malý nádor. „Ten byl sice odstraněn, ale kvůli riziku vyloučení recidivy bylo nutné transplantaci o rok odložit“, pokračuje v popisu anamnézy lékařka.
Nerovná cesta k domácí dialýze
Po roce stráveném částečně na klasické hemodialýze na středisku a později na domácí hemodialýze ji před transplantací ledviny od dcery byla zjištěna malá metastáze v plicích. Musela proto podstoupit ještě operaci plic. Naštěstí se ukázalo, že nejde o zhoubný nádor.
Domácí hemodialýza byla na překlenovací období, kdy nebylo možné provést transplantaci ideálním řešením. „Paní primářka mi už při nástupu nabídla možnost domácí hemodialýzy a vzhledem k uvedeným výhodám a šanci k ukončení častého dojíždění do střediska nebylo dlouho nad čím váhat. Nabídky jsem využila a bylo to správné rozhodnutí,” vzpomíná paní Dana. Personál ve spolupráci s odborníky na domácí dialýzu z B. Braun začal paní Danu a jejího manžela edukovat v obsluze domácího dialyzačního přístroje a celkově je připravovat na proces domácí hemodialýzy. Od podzimu 2022 se pak začala dialyzovat sama doma.
Jsem pyšná, že jsem mamince mohla pomoci, říká dcera
Na měsíc přesně o rok později podstoupila paní Dana druhou transplantaci ledviny, kterou ji darovala její dcera. „Domácí dialýzu jsem si nemohla vynachválit, bylo to pro mě mnohem komfortnější, klidnější a líbila se mi možnost určitého přizpůsobení svému rodinnému životu. Technicky se časem z ošetření stala rutina a když jsem si s něčím nevěděla rady, sestřičky byly vždy na telefonu. Pokud je někdo vhodný pro domácí dialýzu, určitě mu ji doporučuji. Není se čeho bát,” popisuje své zkušenosti paní Dana.
Příbuzenskou transplantaci podstoupila paní Dana v listopadu roku 2023, dárkyní ledviny byla její dcera Adéla. „Rozhodnutí přijmout ledvinu od dcery bylo nesmírně těžké, nejdříve jsem o tom nechtěla ani slyšet,“ popisuje svoje pocity Dana Habartová. Dcera ji však přesvědčila, transplantace v pražském IKEMu se podařila a oběma se daří velmi dobře. „Jsem pyšná na to, že jsem to mohla být zrovna já, kdo mamince ledvinu daroval,“ uzavírá nejstarší z pěti dětí paní Dany Adéla Kočicová.