Zkušenosti pacientů

Domácí hemodialýza vrací pacientům zpět jejich životy

Domácí hemodialýza představuje pro pacienty s chronickým selháním ledvin alternativu k pravidelnému dojíždění na dialyzační středisko. Nemusejí tak několikrát týdně trávit dlouhé hodiny ve zdravotnickém zařízení a terapii absolvují v pohodlí svého domova. U nás se však pacienti na domácí dialýze počítají pouze na desítky. Paní Renáta patří mezi první, kdo se léčí pomocí technologické novinky na trhu, přístroje „Physidia monitor S3“. Rozhodla se s námi podělit o svůj příběh a dodat tak odvahu dalším zájemcům o tento typ terapie.

Renáta začala na hemodialýzu docházet před dvěma lety. Léčbu zvládala poměrně dobře, ale často se cítila unavená a dlouhodobě ji trápil nízký tlak. Navíc ji časově náročná terapie výrazně omezovala v pracovních i soukromých aktivitách.

Když se na internetu dočetla o možnosti léčení v domácích podmínkách, téměř okamžitě se rozhodla, že udělá maximum, aby mohla na domácí hemodialýzu přejít. Podrobnosti získala od primářky a zdravotních sestřiček dialyzačního a nefrologického centra Nemocnice s poliklinikou Havířov, p. o., kde je v pravidelné péči.

„Nejprve jsem chtěla vědět, jak domácí dialýza reálně funguje a co všechno je potřeba zajistit, abych mohla mít dialyzační monitor doma,“ vypráví Renáta. Nejvíc ji ovšem hnala dopředu vyhlídka, že si terapii bude moci naplánovat podle vlastního časového rozvrhu a nebude muset trávit čas na dialyzačním sále. Vzhledem k tomu, že Renáta je i přes onemocnění ledvin v poměrně dobré kondici, její ošetřující lékařka ji pro domácí hemodialýzu doporučila.

Bez podpory rodiny a ošetřujícího personálu by to nešlo

Konečnému rozhodnutí ještě předcházela porada s rodinou, protože tento typ terapie vyžaduje pravidelnou přítomnost blízké osoby. Obvykle se jedná o partnera nebo děti, s nimiž pacient žije v jedné domácnosti nebo žijí nablízku. „Samozřejmě jsme změnu doma konzultovali, protože šlo o maminčino zdraví “ vysvětluje dcera paní Renáty Barbora, která s maminkou bydlí. „Nakonec jsme byli za její rozhodnutí rádi, protože na mamince vidíme, že se cítí líp,“ upřesňuje Barbora.

V tuhle chvíli už nic nebránilo tomu, aby se paní Renáta začala pomalu připravovat na změnu. Na jejím domovském středisku jí nabídli výběr ze dvou dialyzačních monitorů, které pro domácí hemodialýzu připadaly v úvahu.

Physidia monitor S3: malý a praktický pomocník pro domácí dialýzu

Paní Renáta si nakonec vybrala technologickou novinku Physidia monitor S3: „Je menší, modernější a ovládání mi připadalo praktické,“ komentuje svoji volbu paní Renáta.

Edukace podle jejích slov probíhala profesionálně a srozumitelně a obsluhu přístroje označila za intuitivní a jednoduchou. Zaučení jako bývalá zdravotní sestra zvládla bez problémů a přechod tak proběhl naprosto hladce. „Paní Renáta je prototypem ideálního pacienta pro domácí hemodialýzu. Sama je zdravotnice, takže edukace byla velmi jednoduchá,“ vychvaluje Renátu vrchní sestra Bc. Romana Sikorová.

Ačkoli Renáta přešla na domácí léčbu teprve nedávno, obsluhu přístroje zvládla na jedničku a dnes už funguje zcela samostatně. Ošetření se pro ni stalo rutinní záležitostí. „Často není nutná ani moje přítomnost u napojení a jsem ve vedlejším pokoji na on-line výuce,“ doplňuje dcera Barbora.

Pokud se přesto v průběhu ošetření objevily nějaké drobné komplikace (například přístroj hlásil alarm), Renáta je zvládla vyřešit sama pomocí návodu v češtině na monitoru nebo se spojila s aplikačním specialistou společnosti B. Braun, která jí přístroj dodala.

Jedinou otázkou v celém procesu bylo uskladnění spotřebního materiálu, který je sám o sobě poměrně objemný. Nakonec ale vše vyřešila jen menší reorganizace bytu. Odpad Renáta zachycuje do barelu, který její dcera po každém ošetření vylévá.

Dodávky materiálu paní Renátě zajišťuje její domovské dialyzační středisko v Havířově. „Dodávky fungují perfektně. Objednávku zavolám vrchní sestře a do dvou dnů mi materiál doručí až do bytu,“ říká spokojená pacientka.

Domácí hemodialýza vrací pacientům zpět jejich životy

Nejdůležitější je, že se Renáta cítí lépe, než když docházela na hemodialýzu na středisko. Tam nyní jezdí pouze na pravidelné měsíční kontroly. „Pacientčiny laboratorní výsledky vypadají dobře. Za největší benefity považuji udržení normovolémie* a úpravu jejího krevního tlaku,“ potvrzuje bezproblémový přechod na domácí léčbu primářka MUDr. Kateřina Heřmanová. „Tento typ terapie určitě podporuji, jen je potřeba správně zvolit pacienta. Musí se chtít léčit a aktivně spolupracovat,“ konstatuje paní primářka.

Pokud má však pacient dostatek vůle a motivace podílet se na péči o své zdraví, domácí hemodialýza mu umožní nejen výrazně lépe si organizovat a plánovat čas a nebo se například vrátit do zaměstnání, ale také výrazné zlepšení hodnot draslíku, fosforu a snížení dávek antihypertenziv. „Určitě bych domácí dialýzu doporučila všem, kteří se fyzicky a psychicky cítí dobře a zvládnou obsluhu přístroje nebo nechtějí být závislí na spoustě dalších lidech,“ uzavírá paní Renáta.

Máte o Physidia monitor S3 nebo domácí hemodialýzu zájem? Promluvte si se svým ošetřujícím lékařem nebo sestrou, případně přímo kontaktujte tým B. Braun lukas.hilovsky@bbraun.com nebo tel.: 724 707 406

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*normovolémie tj. normální objem krve díky menším mezidialyzačním přírůstkům. Srdce nemusí přečerpávat velký objem.

Upozornění

Dialyzační přístroj Physidia monitor S3 je zdravotnický prostředek určený pro dialyzační léčbu pacientů s chronickým selháním ledvin v nemocničních dialyzačních střediscích, satelitních střediscích a v domácím prostředí pacienta. Pacient musí být vybaven arteriovenózní fistulí, nebo centrálním venózním katetrem. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme