Zkušenosti pacientů

Italské vzpomínky paní Květy a prázdninová dialýza

Přinášíme vám inspirativní příběh pacientky dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni, která v loňském roce strávila vysněnou dovolenou v italském městečku Lido di Jesolo a své zkušenosti s prázdninovou dialýzou ochotně sdílí dál. Začtěte se do autorského článku paní Květy Bodollové, která na plzeňské dialyzační středisko dochází od roku 2019. 

Většina z nás má své sny. Někdo má štěstí, že se mu i plní… Mou vášní vždy bylo plavání, dokázala jsem být celé hodiny ve vodě, a hlavně jsem milovala moře. Plavat, být na lodi, na lehátku, na člunu se svým mužem. 

Pobyt v moři mně vždy nebyl dopřán 

Už je to 10 let, co jsem byla postavena před velmi složité rozhodnutí, nechat si amputovat obě dolní končetiny v bérci, a to v důsledku sepse a postižení kostí infekcí. Po půlročním pobytu na různých odděleních Fakultní nemocnice v Plzni jsem s pomocí protéz dělala první krůčky. Naučila se chodit po schodech a postupně jsem se mohla vrátit i ke své rozhlasové profesi. Naučila jsem se i šlapat na šicím stroji a sem tam si něco spíchnout. Co mně však chybělo, byla možnost plavání ve volné přírodě, a hlavně v moři. Občas jsem se v lázních nebo v bazénech u nás dostala díky různým zařízením do vody. Ale mým snem bylo moře.  

Můj muž vymýšlel různé pomůcky, jak bych se díky nim do vody dostala. Bohužel se to nezdařilo a já jen seděla na vyvýšeném lehátku a dívala se na mořskou vodu, známou svými blahodárnými účinky na lidské tělo. Můj muž miloval (stejně jako já) Itálii, ale neměli jsme štěstí ani informace. A tak jsem ještě několikrát za ta léta seděla jen na břehu moře a tekly mně slzy. 

Celý tým B. Braun v Plzni věřili tomu, že moře opět zažiju 

Slyšela jsem o různých přístupech do vody pro tělesně postižené, ale až to, co jsem viděla na prospektech pláže v italském městečku Lido di Jesolo, bylo opravdovým splněným snem. Věřila jsem při pohledu na ta nejrůznější křesla a křesílka, že se do moře už tentokrát dostanu. Tak pojeďme to vyzkoušet! Obavy jsem však měla a přiznávám dost velké. Škoda, že už mě můj muž nemohl povzbudit.  

Předesílám, že k rozhodnutí se sem vydat, mně pomohla sestřička Eva Schlachtová z dialyzačního střediska B. Braun v Plzni. Paní doktorka Hana Reitspiesová musela zase vyplnit nezbytnou dokumentaci a paní Michaela Bohatová z Prahy vyřizovala vše kolem dialýzy v Lido di Jesolo. Všichni mi fandili a povzbuzovali mě.

Pláž zrozená ze snu 

A tak se můj syn pustil do pátrání po vhodném ubytování a já zase hledala vhodné pláže, kde by mě dostali do moře. Až jsem ji našla. Jmenuje se Nemo a nachází se v samém srdci pláže Lido di Jesolo. Najdete tu specializované služby pro osoby se zdravotním postižením.  

Pláž přístupná všem se prý zrodila ze snu, píší v prospektech. A četla dál, co všechno pláž slibuje a nabízí – vyvýšená lehátka, kempovací místa pro vozíčkáře, invalidní vozíky JOB-OFFCAR a další, také bezbariérové šatny a toalety, parkování u moře. Žasla jsem a hned z Plzně jsem se zaregistrovala na právě tuto pláž a podala jsem prosbu o zapůjčení vozíků.  

Nenechte se v prospektech vůbec odradit, je v nich taková milá poznámka: „Služby jsou určeny pro italské postižené návštěvníky, ale rádi přivítáme i cizince.“ 

Prospekty nelhaly 

Tak se na to pojedeme podívat. Vybrali jsme si pozdější zářijový termín a vydali se do největšího letoviska benátské oblasti s téměř patnáctikilometrovou písečnou pláží. Jela jsem se synem, který se o vše postaral, pomáhala sestra Ivana a švagrová Hana. Byla to s nimi fajn dovolená. Ubytování sice nebylo úplně bezbariérové, ale nějak jsem se s tím poprala.

K moři i na dialýzu je to pár minut 

K moři jsme to měli od rezidence asi deset minut. Nikdy nezapomenu na milé přivítání u správců pláže Nemo. Domluva k zapůjčení vozíků byla rychlá, k dispozici jsme dostali dvě vyvýšená lehátka se slunečníkem, a to hned u vstupu do moře. 

Ten moment, kdy mě v krásném slunečném počasí pohladí po letech vlny moře, se blížil. Můj syn musel zabrat, abych se tam, kde končila dřevěná lávka, dostala v bořivém písku do vody. Příbuzní se střídali, abych si to ve vodě co nejvíce užila. Byli také nadšení. Slunce, moře, vlny… Jsem šťastná, splnil se mně velký sen. Tady odtud se mně nebude chtít. Deset let čekání na tuhle chvíli, stálo to za to!

A co dialýza 

Přiznávám obavy. Jak tu bude dialýza probíhat? Bude tu tak šikovný italský personál jako je ten český v B. Braun Plzeň? Bez dialýzy bych tu nemohla být. Ještě, že je svět tak propojen. Stejně jako je propojena krásným chodníkem zdejší nemocnice s mořskými plážemi. Je to zázrak, že existují prázdninové dialýzy společnosti B. Braun Avitum, a že vám s vyřizováním nezbytných věcí také pomohou. 

Nezkusíte to i vy? 

Vyrazila jsem na svou první dialýzu během dovolené. Před místním dialyzačním střediskem už na mě s úsměvem čekal zdravotní bratr. Rodina mě předala. Zdravotní bratr mě nejprve zvážil i s postelí a potom už začala dialýza. Všichni tu byli velmi milí a vstřícní a já na čtyři hodinky usnula a slyšela to krásné blízké šumění moře… 
 

Květa Bodollová, foto: Patrik Bodolló

Každý si zaslouží dovolenou 

Každý z nás občas potřebuje pauzu a odpočinek. Dialyzovaní pacienti nejsou výjimkou a při náročné dialyzační léčbě si zaslouží dovolenou a relaxaci o to víc. Nutnost několikrát týdně podstoupit dialyzační ošetření však pacientům plánování dovolené komplikuje. S námi se ale můžete vydat po Čechách i za hranice, společnost B. Braun vám vaše plány maximálně usnadní. 

„Dnešní propojení světa přináší výhody i dialyzovaným. Jsme blízko době, kdy i pacient s vážným onemocněním ledvin bude moci zapíchnout prst do mapy a říct si, tady chci strávit dovolenou, stejně jako kdokoliv jiný,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. 

Poradíme vám 

Centrum prázdninových dialýz společnosti B. Braun Avitum vám poskytne potřebné informace a zodpoví otázky spojené s konkrétní dovolenou či destinací.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme