Zkušenosti pacientů

Rekonstrukce bydlení pro mladou dialyzovanou pacientku

Pokud v televizi rádi sledujete pořady o bydlení, pak jste mohli zaznamenat příběh slečny Nelly odvysílaný v pořadu Jak se staví sen. Proměna bytu rodině Nelly Liškové usnadnila fungování s domácí dialýzou.

Slečna Nella Lišková bojuje s nemocnými ledvinami téměř od narození. Jako dialyzovaná pacientka podstupovala léčbu u provozovatele dialyzačních středisek, kdy k domácí hemodialýze používala přístroj, který byl dle jejich zkušeností poměrně hlučný a limitující.

V prostorách bytu, kde Nella se svou maminkou žije, bylo nutné napojení přístroje na přívod vody, což komplikovalo každodenní ošetření. Proto byla potřeba rekonstrukce jejich domova. Rodina našla pomoc v pořadu TV Prima Jak se staví sen.

Mladá pacientka začala docházet do tehdejšího dialyzačního střediska na Strahově. A protože se svěřila zdravotnímu personálu ohledně komplikované situace s dosavadním přístrojem, bylo jí nabídnuto vyzkoušení hemodialyzačního přístroje Physidia monitor S3. Dialýzu Nella absolvuje několikrát do týdne, trvá vždy přibližně tři hodiny, než přístroj její krev pročistí. Svůj dialyzační přístroj Nella dokonce pojmenovala, říká mu Dobroslav.

„Podařilo se nám Nelle a její rodině poskytnout již zmíněný přístroj Physidia monitor S3, samozřejmě včetně potřebné edukace a zaškolení k obsluze přístroje. Za pacientkou jsem dojížděl do Znojma, kde bydlí, aby pro Nellu a její maminku bylo zaškolení v domácím prostředí maximálně komfortní,“ popisuje situaci Lukáš Hilovský, aplikační specialista B. Braun.

Domov v novém

„Je to něco, co nejde popsat. Je to do puntíku vymyšlené,“ reagovala Nella v momentě, kdy poprvé viděla proměnu svého bytu, ve kterém se změnilo téměř všechno – od modernizace koupelny i kuchyně, po zařízení prostor novým nábytkem včetně pojízdné postele pro větší pohodlí při hemodialýze. Rekonstrukce a nová tišší dialýza rovněž umožnily, aby Nella mohla mít svůj pokoj jen pro sebe, z důvodu hlučnosti předchozího přístroje k domácí hemodialýze totiž maminka s dcerou spaly obě v jedné ložnici.

Na celý díl pořadu Jak se staví sen o povedené proměně bydlení se můžete podívat v archivu TV Prima. Při rekonstrukci byl kladen důraz na adekvátní uzpůsobení prostor pro téměř každodenní domácí hemodialýzu.

Upozornění

Hemodialyzační přístroj Physidia monitor S3 je zdravotnický prostředek, který je určen pro dialyzační léčbu pacientů s chronickým selháním ledvin v nemocničních dialyzačních střediscích, satelitních střediscích a v domácím prostředí pacienta. Pacient musí být vybaven arteriovenózní fistulí, nebo centrálním venózním katetrem. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme