Zkušenosti pacientů

XI. zimní světové hry transplantovaných sportovců

Každý sudý kalendářní rok se konají zimní světové hry sportovců po transplantaci životně důležitého orgánu. Tentokrát nás Český tým transplantovaných sportovců zavedl do nádherného prostředí Rocky Mountains, kanadského Banffu, Lake Louise. Tříčlenná česká výprava byla složená z Romana Dundy, Petra Žitného a Tomáše Burdy.

Dvě stovky sportovců ze sedmnácti zemí světa

Nadšení sportovci vyrazili na konci února do dějiště her, města Banff. Po ubytování a následné ranní akreditaci šli v neděli rovnou na trénink a večer proběhlo oficiální zahájení her. Do Banffu se sjelo téměř 200 sportovců ze sedmnácti zemí světa. Nejpočetnější týmy měly tradičně USA a domácí Kanada.

Od pondělí do pátku ve víru her

V pondělí dopoledne byl první závodní den a našim sportovcům přinesl krásné výsledky. Roman Dunda zvítězil v obou kolech obřího slalomu v areálu Mount Norqway a získal tak první a jedinou zlatou medaili pro náš tým. Tomáš Burda ve stejné kategorii skončil čtvrtý. Jako druhý se medailově prosadil Petr Žitný, který v běžeckém závodě na 5 km v Canmore získal stříbro, a tak se hned první den slavilo. V úterý se konal závod ve slalomu speciál, do kterého byli přihlášeni všichni tři naši závodníci. Sice zde našli přemožitele, ale získali další medaili, když si Roman Dunda dojel pro stříbro. Třetí den proběhl velmi zajímavý závod v paralelním slalomu, který ve vyřazovacích bojich včetně pavouka "již poražených" pěkně zamotal pořadím. Roman Dunda sice porazil Tomáše Burdu v semifinále, následně však prohrál finále, ale tím se probojoval do super semifinále, kde se utkal s vítězem "loosers", a bohužel opět prohrál. Jeho přemožitel se tak dostal do super finále. Nakonec to znamenalo pro nás brozn Romana Dundy a až sedmé místo pro Tomáše Burdu, přestože se spolu utkali v semifinále. Petr Žitný se ve své kategorii dělil o sedmé až deváté místo. Posledním závodním dnem byl čtvrtek, kdy se v Norqway konal nejrychlejší alpský závod super G a v Canmore zase běžecká hodinovka. Sjezdová trať byla nádherně připravená a na naše poměry poměrně ostře vytýčená. V této rychlé disciplíně se Roman cítí velmi dobře, se svou jízdou byl naprosto spokojen, ale nakonec to stačilo jen na další stříbrnou medaili. Tomáš skončil na pátém místě. Petr si v Canmore počínal také velmi dobře. Tentokrát si velmi pochvaloval připravené lyže a přidal do sbírky další stříbro.

Jaké kovy sportovci dovezli domů?

Celkově čeští závodníci vybojovali jedno zlato, čtyři stříbra a jeden bronz, což považujeme za skvělý úspěch, který nebývá na zimních světových hrách obvyklý. „Nakonec ještě přidáme jednu letošní zajímavost. Kvůli problémům v Číně nedorazil do Kanady balík s medailemi. I to se může stát, a tak jsme při vyhlášení dostávali medaile, které jsme hned po fotografování zase vraceli. Bereme to ale s humorem a těšíme se, až nám ty pravé medaile dorazí poštou domů,“ vzpomíná Roman Dunda.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme