Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Dna – mýty a fakta

Dna – mýty a fakta

Dna, onemocnění, kterému se také říká pakostnice, podagra či lidově „nemoc králů“ je bolestivá forma zánětlivé artritidy. Vzniká narušením metabolismu kyseliny močové, která se hromadí v těle a tvoří krystalky ukládající se zejména v kloubech. Vzhledem k tomu, že o odvádění kyseliny močové z organismu se starají ledviny, lidé s onemocněním ledvin mají vyšší pravděpodobnost výskytu krystalků kyseliny močové, a tudíž i dny. Nemoc se projevuje náhlými bolestivými záchvaty doprovázenými otoky a zarudnutím kloubů.

Co se říká o dně?

Mezi laickou veřejností je rozšířena řada mýtů o této nemoci.

  • Mýtus: Dna je vzácné onemocnění.

Dna je poměrně častým onemocněním. Její výskyt v populaci se odhaduje na 0,2–1 %. Dokonce se hovoří i o zvyšujícím se výskytu v souvislosti s měnícími se stravovacími návyky, stárnutím obyvatelstva a dalšími faktory. Dna je nejčastější formou artritidy u mužů starších 40 let.

  • Mýtus: Dna je nemoc mužů.

Onemocnět dnou mohou muži i ženy. Ačkoliv muži mají 10krát vyšší pravděpodobnost postižení dnou, míra výskytu onemocnění se po šedesátce vyrovnává, protože u žen se dna častěji vyskytuje po menopauze.

  • Mýtus: Pouze obézní lidé mívají dnu.

Dnou můžete onemocnět, i když máte váhu v normě. Ačkoliv obézní lidé opravdu mají zvýšené riziko jejího vzniku, dna je častější u lidí, kteří mají jiné zdravotní problémy, např. diabetes, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo onemocnění ledvin.

  • Mýtus: Dna se projevuje pouze na palci u nohy.

Kloub palce u nohy je opravdu nejobvyklejším místem pro výskyt záchvatů dny a u mnoha pacientů se první záchvat dny projeví právě v této oblasti. Dna však může postihnout jakýkoliv kloub v těle včetně rukou, loktů, kolen a kotníků. Při chronické dně bývá často postiženo naráz několik kloubů.

  • Mýtus: Dna nakonec sama vymizí.

Příznaky záchvatu dny často zmizí během několika dní, ale to neznamená, že dna je pryč. Dokonce i když nepociťujete bolestivé příznaky, krystalky kyseliny močové mohou v těle způsobit dlouhodobé zdravotní problémy, jako je poškození kloubů a ledvin.

  • Mýtus: Pokud se budu vyhýbat některým potravinám mohu zabránit vzniku dny nebo ji vyléčit.

Existují potraviny, kterých byste se měli vyvarovat, pokud máte zvýšené riziko vzniku dny, a naopak některé potraviny mohou pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle. Ale samotná dieta není lékem. I pro osoby trpící dnou, které dodržují doporučená dietní opatření, může být i nadále nezbytné užívat léky na dnu, které snižují hladinu kyseliny močové v těle.

Zdroj: http://www.kidneyfund.org/…ut-gout.html https://www.internimedicina.cz/…08/06/02.pdf

24. 9. 2018 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.