Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Jak zničit toxiny ve střevech pacientů s chronickým onemocněním ledvin?

Jak zničit toxiny ve střevech pacientů s chronickým onemocněním ledvin?

Pacienti dodržující tradiční ledviny šetřící dietu často zjišťují, že konzumují relativně nezdravou stravu, především málo čerstvého ovoce a zeleniny a celozrnných a mléčných výrobků.

V některých případech se renální dieta zvrhne ve stravu s nízkým obsahem vlákniny a stopových prvků a s vysokým obsahem tuku. I když konvenční ledvinná dieta, pokud jsou dodržována všechna doporučení, udržuje hladinu draslíku a fosforu v krvi v normálním rozmezí, může na druhé straně přispět k poruchám trávicích funkcí.

Zdravá střeva základ zdraví

Správně fungující trávicí trakt podporuje imunitní funkce organismu a poskytuje tělu dostatek živin a minerálů pro další metabolické přeměny v játrech. Navíc je střevo osídleno obrovskou populací bakterií, které se podílejí na jeho ochraně a imunitě celého organismu. V důsledku chronického onemocnění ledvin a jiných stravovacích návyků těchto pacientů však může v trávicím traktu dojít k nerovnováze mezi aerobními a anaerobními bakteriemi (aerobní bakterie potřebují ke svému životu kyslík, zatímco anaerobní nikoliv). Porušení rovnováhy mezi těmito dvěma typy bakterií může mít za následek zvýšenou tvorbu toxinů a snížení absopce živin ve střevě.

Probiotika, střevní sorbenty a vláknina

Pro udržení dobrého celkového zdravotního stavu je proto dobré zaměřit se na stav gastrointesti­nálního traktu a udržení rovnováhy mezi aerobními a anaerobními mikroby, a to především užíváním probiotik (tělu prospěšných bakterií), střevních sorbetů, které pohlcují toxiny ve střevech a konzumací dostatečného množství vlákniny, která podporuje peristaltiku a množení tělu prospěšných bakterií.

Snadná pomoc

U pacientů s chronickým onemocněním ledvin byly objeveny a studovány dva toxiny, které jsou úzce spojeny s jejich chorobou (indoxylsulfát a p- cresolsulfát). Způsobují záněty a další poruchy spojené se ztrátou funkce ledvin. Tyto látky se tvoří v zažívacím traktu z některých aminokyselin působením aerobních bakterií. Výsledky několika studií již naznačují, že užívání probiotik, střevních absorbentů a dostatečná konzumace vlákniny by mohly sloužit ke snadné eliminaci těchto toxinů ze zažívacího traktu a přispět tak k lepšímu celkovému zdraví pacientů s chronickým onemocněním ledvin.

Zdroj: oxfordjournal­s.org

5. 7. 2012 | Redakce Ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.