Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Může infarkt způsobit onemocněním ledvin?

Může infarkt způsobit onemocněním ledvin?

Srdce a ledviny jsou ve vzájemném vztahu a poškození jednoho orgánu může zvýšit riziko onemocnění druhého. Jakmile se u pacienta objeví srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin, šance na budoucí problémy se srdcem nebo s ledvinami jsou vyšší než u lidí bez podobných zdravotních potíží. Dobrou zprávou je, že vhodnou prevencí lze tato rizika významně snížit.

Kardiorenální syndrom

Lidé s chronickým onemocněním ledvin nebo se selháním ledvin mají vyšší riziko onemocnění srdce, včetně srdečního infarktu nebo srdečního selhání. Naopak u pacientů se srdečním selháním nebo se srdečním infarktem se mohou objevit problémy s ledvinami – buď akutní selhání ledvin nebo chronické onemocnění ledvin. Když je jedinec postižen jak onemocněním srdce, tak ledvin, označuje se někdy tento stav jako kardiorenální syndrom.

Změny po infarktu negativně ovlivňují funkci ledvin

V případě infarktu může k následnému poklesu funkce ledvin přispět řada faktorů. Stresová reakce, kterou srdeční infarkt v těle vyvolá, může mít za následek hormonální změny, které mohou negativně ovlivnit funkci ledvin. Změny srdeční činnosti mohou vést k poškození ledvin také snížením krevního zásobení ledvin. Funkci ledvin mohou také ovlivnit léky podávané po infarktu, včetně kontrastní látky používané při zobrazovacích vyšetřeních, jako je angiografie a CT vyšetření.

Již existující rizikové faktory zhoršují prognózu

Je však důležité si uvědomit, že přítomnost rizikových faktorů pro vznik onemocnění ledvin ještě před srdečním infarktem, spolu se závažností srdečního infarktu významně ovlivňují pravděpodobnost rozvoje poškození ledvin po srdečním infarktu nebo obnovení funkce ledvin po jejich poškození. Trpí-li např. osoba** chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem**, a poté je postižena srdečním infarktem nebo akutním srdečním selháním, riziko akutního poškození ledvin po srdečním infarktu je podstatně vyšší a šance na uzdravení ledvin je nižší než u někoho, kdo nemá žádné onemocnění ledvin nebo prodělal jen mírný infarkt.

Zdroj: https://newsnetwork.mayoclinic.org/…-connection/

7. 10. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis (17. 1. 2020 — 4:14)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici, specializuji se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: (doctorelviswhyte@gmail.com)

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.