Jste zde: Ledviny.cz ČlánkyNefrologie pod drobnohledem Nemocné ledviny mohou ovlivnit i činnost mozku

Nemocné ledviny mohou ovlivnit i činnost mozku

Přibývá důkazů, že chronické onemocnění ledvin se netýká pouze samotných ledvin, ale jedná se o systémové postižení ovlivňující i jiné orgány těla. V posledních letech se velká pozornost zaměřila zejména na vztah mezi onemocněním ledvin a srdečně-cévními chorobami. Existuje však také souvislost mezi onemocněním ledvin a mozkovou dysfunkcí. Nová data dokonce ukazují, že i mírné snížení funkce ledvin může způsobit poruchy kognitivních funkcí.

I mírný pokles funkce ledvin má dopad na mozkovou činnost

Nová studie shrnuje současné důkazy v této oblasti. Spojení mezi dysfunkcí mozku a pokročilým onemocněním ledvin bylo poprvé zaznamenáno v roce 1930, takže nejde o žádné nové poznatky. Odborníci tehdy hovořili o tzv. dialyzační demenci nebo uremické encefalopatii. Novinkou je však zjištění, že mírné zhoršení kognitivních funkcí (myšlenkových procesů v mozku) může být přítomno již v raných stadiích chronického onemocnění ledvin. Ta postihují přibližně polovinu pacientů s chronickým onemocněním ledvin (odborníci odhadují výskyt na 30 až 60 %). Na rozdíl od „klasických“ typů demence navíc toto snížení kognitivních funkcí související s chronickým onemocněním ledvin není závislé na věku. Obvykle se zhoršuje s klesající mírou glomerulární filtrace. Mechanismus je složitý a zahrnuje kromě postižení cév i řadu dalších faktorů.

Onemocnění ledvin má závažné důsledky pro celý organismus

Dialýza bohužel nedokáže zastavit pokles kognitivních funkcí. Zdá se však, že transplantace tento proces pravděpodobně úspěšně zpomaluje. I tento fakt proto potvrzuje skutečnost, že transplantace je nejlepší strategie léčby u pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Autoři studie zdůrazňují, že pokles kognitivních funkcí je jedním z mnoha projevů poškození mozku, které jednoznačně doprovázejí pokles funkce ledvin. Mezi další projevy patří poruchy spánku a deprese, které jsou u této skupiny pacientů také běžné. Je třeba si proto uvědomit, že onemocnění ledvin má mnohem závažnější důsledky, než si většina lidí myslí, protože zjevně ovlivňuje celý organismus včetně mozku.

Zdroj: https://academic.oup.com/…z051/5434148 http://web.era-edta.org/…pairment.pdf

20. 5. 2019 | Redakce ledviny.cz | Nefrologie pod drobnohledem

Komentáře

Elvis whyte (7. 8. 2019 — 10:01)

Chcete prodat ledviny? Nebo hledáte příležitost prodat své ledviny za peníze kvůli finančním rozpadům a nevíte, co dělat, pak nás kontaktujte dnes a my vám nabídneme dobrou částku pro vaše ledviny. Jmenuji se (doktor Elvis Whyte) jsem fenolog v naší nemocnici specializoval jsem se na chirurgii ledvin a zabýváme se také nákupem a transplantací ledvin s žijícím odpovídajícím dárcem. Kontaktní e-mail: doctorelviswhyte@gmail.com nebo Whatsapp us +2347083629144 pro více informací

Přidej komentář

Řádky se zalamují automaticky, emailová adresa se nezobrazuje. Všechna pole jsou povinná.