Potvrzeno spojení mezi onemocněním ledvin a mozkovými funkcemi

Nový výzkum vědců z Bostonského lékařského centra potvrdil souvislost mezi onemocněním ledvin a poruchou kognitivních funkcí a rovněž strukturálními změnami v mozku. Naznačuje, že jak albumin v moči, tak změny v mozkové struktuře pravděpodobně reprezentují stejné procesy v oblasti cévního systému, avšak projevující se v různých orgánech.

20 % pacientů s cerebrovaskulárním onemocněním

Kognitivní funkce představují základní „poznávací“ funkce mozku umožňující orientovat se v okolním světě a poznávat ho a vnímat sebe sama. Patří mezi ně např. pozornost, paměť, zrakově-prostorové schopnosti, jazyk a myšlení.

Výzkumníci měli k dispozici kompletní data o kognitivních funkcích od přibližně 2 700 osob. 637 jedinců prodělalo vyšetření mozku magnetickou rezonancí. Pacienti měli průměrný věk 69 let, 37 % tvořily ženy a 20 % mělo diagnostikované cerebrovaskulární onemocnění vznikajících v důsledku poruch mozkových cév.

Zdvojnásobení hladiny albuminu v moči má stejný efekt jako zestárnutí

Vyšší výchozí hodnoty poměru albumin-kreatinin v moči ukazující na sníženou funkci ledvin byly významně spojeny s horším výkonem při standardních testech všeobecných kognitivních funkcí, exekutivních funkcí (řídicí funkce mozku, umožňují rozhodovat se a plánovat), paměti a pozornosti. Autoři studie upozorňují, že v podstatě každé zdvojnásobení hodnoty albuminu v moči má zhruba stejný účinek na některé kognitivní oblasti, jako jsou např. pozornost a exekutivní funkce, jako zestárnutí o 6 až 14 měsíců.

Zdroj: www.medscape.com/viewarticle/872248

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme