Jste zde: Ledviny.cz PoradnaVaši poradciMgr. Zuzana Cvrčková

Mgr. Zuzana Cvrčková

Právník v oblasti zdravotnictví

Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Poslední dotazy

Dobry den,

muj kamarad se dozvedel, ze za par mesicu bude muset zacit chodit na dialyzu. Momentalne je na tom psychicky velice spatne (proto pisu ja) nema praci a obava se ze s takovym postizenim si ani zadnou nenajde. Ma vystudovanou bohemistiku, umi nemecky a anglicky. Mohla bych Vas poprosit o nejake odkazy, nebo kontakty na zamestnani, firmy, nebo stejne postizene pacienty, proste nekoho kdo by mu byl schopen poradit, nebo pomoci?

Dekuji za jakoukoliv odpoved

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

V současné době mi sice není známo, že by existovala společnost zaměřující se přímo na zaměstnávání dialyzovaných pacientů, zasílám Vám však souhrn odkazů na stránky, které by se Vašemu kamarádovi mohly hodit: http://www.ledviny.cz/uzitecne-weby.

Obecně dialyzační léčba nemusí být překážkou najít si práci, mnoho dialyzovaných pacientů nadále pracuje; vždy však záleží na zdravotním stavu konkrétního pacienta. V každém případě Vašemu kamarádovi doporučuji, aby se v této záležitosti poradil se svým lékařem.

Přeji Vašemu kamarádovi hodně zdaru při zvládání tak složité životní situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, jezdím po transpl. ledviny na kontroly z NJ do OL, pracuji na celý úvazek, mám nárok na celý den volna, nebo musím část nahrazovat? Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Jdete-li na vyšetření, zaměstnavatel je povinen Vám za tímto účelem poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu po nezbytně dlouhou dobou, a to za splnění všech těchto podmínek:

  1. vyšetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s Vaší pojišťovnou,
  2. jde o zdravotnické zařízení poskytující potřebnou péči, které je nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti a
  3. vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu

(Zdroj: zákoník práce č. 262/2006 Sb., v platném znění a vyhláška č. 590/2006 Sb.)

Pokud byste na vyšetření dojížděl do zdravotnického zařízení, které však není nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti, máte sice nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu, náhrada mzdy by Vám však dle platných právních předpisů náležela jen za nezbytně nutnou dobu, jako by vyšetření bylo provedeno ve Vašem nejbližším zdravotnickém zařízení.

K Vašemu konkrétnímu případu: pokud je Olomouc nejbližší město, v němž je zdravotnické zařízení, kde by Vás za podmínek výše mohli vyšetřit a vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu, náleží Vám pracovní volno a náhrada mzdy po nezbytně nutnou dobu (tj. zejména za dobu vyšetření a cestu k lékaři). Neplatí tedy, že byste měl automaticky nárok na pracovní volno po celý den.

Jen pro úplnost, dle zákoníku práce jste povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat (tedy především dobu vyšetření a souvisejících úkonů, např. cesty). V této souvislosti je Vám Váš lékař povinen poskytnout potřebnou součinnost (např. potvrdit dobu trvání vyšetření).

S přáním pěkného dne

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, prosím o zodpovězení,ptám se již asi po čtvrté..Vlivem selhání ledvin se mi velmi zkazily zuby a musela jsem nechat dát korunky, nyní se chci zbavit „buvolího hrbu“ za krkem, který vznikl vlivem užívání vysokých dávek kortikoidů,působí mi zdravotní i estetické problémy.Doložení od lékaře bych měla.Alespoň část výdajů bych tedy uvítala zpět,jako invalidní mám nízký příjem.Nic ve zlém, nesrovnávám, avšak,ženám po rakovině se plastika prsu hradí.Kam se tedy mám obrátit??? Mnohokrát děkuji!

Vážená paní, velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny a zároveň se omlouvám za pozdější reakci. Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Informaci o úhradě by Vám však mělo předem poskytnout také zdravotnické zařízení, ve kterém má být příslušný zákrok proveden. Obecně je poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, opětovně zadávám dotaz. Od dvou let trpím chronickou nedostatečností ledvin, od 14ti dialýza, nyní je mi 38 a jsem po třetí transplantaci­.Vlivem toho všeho dostaly velmi „zabrat“ mé zuby,což mne trápilo.Nechala jsem si tedy až nyní udělat korunky, jejichž částka činila cca 41 000Kč.Aniž bych chtěla srovnávat onemocnění,zeptám se takto, ženy po rakovině vlivem této nemoci mají nárok na plastiku,která je čistě estetická, kam se mám obrátit,abych dostala alespoň část financí za taktéž estetický zákrok? Děkuji. Chápu,že nenusí být ideální odpovídat na toto veřejně, proto připojuji email. Děkuji a přeji pěkné dny. S pozdravem, Monika Pokludová.

Vážená paní, velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Obecně však platí, že by Vám informaci o úhradě mělo předem poskytnout zdravotnické zařízení, ve kterém byl příslušný zákrok proveden. Poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) je povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobry den,
chtela bych darovat ledvinu, ale nevim na koho se obratit. Budete si jiste myslet, ze jsem nejspis blazen, ale pravda je takova, ze ja sama mam jen jednu. Jsem si naprosto jista, co chci udelat a rada bych darovala ledvinu cloveku, ktery ji potrebuje.Asi nebude doktor, ktery na tento muj nazor pristoupi, ale myslim, ze je lepsi zivy darce, nez mrtvy. Dekuji. S pozdravem Samanta

Vážená paní Samanto,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Vaše odhodlání pomoci blízkému člověku je opravdu obdivuhodné. Bohužel jako právník nejsem schopna odpovědět, zda můžete svou jedinou ledvinu darovat. Doporučila bych Vám obrátit se na lékaře, který by Vaši situaci posoudil a rozhodl, zda je darování v takovém případě možné.

V každém případě je nutno připomenout, že před každou transplantací je třeba podstoupit speciální vyšetření krve, které určí, zda je darování mezi dvěma konkrétními osobami vůbec možné (jde o to, aby se krev a tkáně dárce co nejvíce shodovaly s krví a tkáněmi pacienta, jinak by pacientovo tělo nemuselo novou ledvinu přijmout). To znamená, že se může stát, že ledvina dárce nemusí být pro konkrétního pacienta vůbec vhodná.

Neznám konkrétní zdravotní stav pacienta, ale existují i další možnosti – např. dialýza, případně zařazení na tzv. čekací listinu nebo zvážit, zda se v pacientově okolí nenajde jiný dárce se dvěma ledvinami. Bližší informace by Vám jistě podal lékař, doporučuji se tedy obrátit na něj.

Držím Vám i Vám blízkému pacientovi palce, abyste tuto nelehkou životní situaci zvládli.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Co delat, kdyz vas poskozuji lekari , tim ze jste psychicky narusena.Snad proto , aby vas nemuseli lecit.Neveri vam vas zdravotni stav a tim vas znovu poskozuji. Dekuji Ilona Rysava

Vážená paní Ryšavá,

děkujeme za Váš dotaz. Především máte právo na volbu svého lékaře, tedy i na změnu toho současného.

Další možnost je, že jestliže svému lékaři nedůvěřujete či máte pochybnosti o jeho postupu, máte právo na konzultaci s jiným lékařem v daném oboru. Váš ošetřující lékař má v takovém případě povinnost lékaři-konzultantovi zpřístupnit informace o Vašem zdravotním stavu v rozsahu, který je nutný pro poskytnutí konzultace.

Pro úplnost máte-li pocit, že Váš lékař postupuje neodborně nebo neeticky, máte právo podat stížnost buď přímo jemu (což v praxi nemusí být úplně efektivní) nebo České lékařské komoře.

Přeji pěkný den

Zuzana Ferancová

Dobrý den jezdím půl roku na kontrolu po transpl. ledvin sanitou, ted bych chtěl jezdit vlast.autem, mám žádat o povolení na cestovní příkazy všeobecnou zdrav. pojišt. nebo stačí na transplat. centrum u ambulatního lékaře , kde se léčím po TL. Mám na to nárok? Do Prahy to mám 110 km na 7 00 hodin nedostanu ani vlakem ani autobusem a musí se mnou jet doprovod.Děkuji za odpověd Zdenek.

Vážený pane Zdeňku,

děkujeme za Váš dotaz. Jestliže máte nárok na hrazenou sanitku a rozhodnete se pro dopravu soukromým vozidlem řízeným jinou osobou, musí tento způsob dopravy schválit Váš ošetřující lékař. Doporučuji tedy, abyste se obrátil přímo na svého ošetřujícího lékaře.

Jestliže to Váš lékař schválí, máte nárok na náhradu cestovních dokladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen Vám požadované zdravotní služby poskytnout.

Přeji pěkný den

Zuzana Ferancová

Dobry den,nevim,zda je to otazka primo pro Vas ale zkusim to: pokud si vyberu ze dvou moznosti lecby jinou nez tu co preferuje lekar – je to odmitnuti lecby?

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Bohužel neznám konkrétní detaily daného případu, tudíž odpovídám obecně: Váš lékař je povinen Vás informovat o možnostech léčby, včetně o možných alternativách a jejich rizicích. V zásadě se tedy nejedná o odmítnutí léčby, jestliže si z více variant zvolíte možnost, kterou Váš lékař nepreferuje.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Dobrý den prosí vás jsem půl roku po transpl. ledviny , chtěl by se vás zeptat jak dlouho mám nárok na sanitu , když jezdím ted za 3 týdny na kontroly do IKEMu nebo na cestovní příkaz bud autem nebo sanitou . Můžete mi to vysvětlit děkuji za odpověd Zdenek Březina

Vážený pane Březino,

děkuji za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Bohužel neznám Váš konkrétní zdravotní stav (a jako právník bych jej ani nedokázala posoudit), mohu Vám tedy odpovědět pouze obecně:

Pacient má nárok na hrazenou přepravu tehdy, jestliže to vyžaduje jeho zdravotní stav, což určí jeho ošetřující lékař. Pokud byste měl nárok na hrazenou přepravu a rozhodl byste se dopravovat soukromým vozidlem, musel by Vám takový způsob dopravy Váš ošetřující lékař schválit. Doporučila bych Vám tedy obrátit se přímo na Vašeho ošetřujícího lékaře.

Přeji pěkný den a brzké uzdravení

Zuzana Ferancová

Dobrý den,prosím o radu je my 26let jsem žena a dostala jsem se do tíživé situace je nějaká možnost darovat ledvinu nebo vajíčko za finanční výpomoc?Děkuji za odpověd

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Zákon NEPŘIPOUŠTÍ, aby dárci orgánů (či vajíček) vznikl nárok na finanční či jinou výhodu. V případě darování orgánů (tedy například ledviny) zdravotní pojišťovna hradí dárci cestovné a v případě darování vajíček zákon umožňuje POUZE úhradu účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s darováním. Ačkoli tato úhrada může činit až několik tisíc (cca až 25 tisíc), rozhodně NEDOPORUČUJI řešit finanční tíseň tímto způsobem.

Darování vajíček s sebou totiž může v určitých případech nést i vážná rizika, která je nutno DŮKLADNĚ zvážit, není tudíž vhodné se rozhodovat pouze podle výše úhrady výdajů.

Nejste-li podnikatelka, Vaši finanční situaci doporučuji CO NEJDŘÍVE řešit spíše tzv. osobním bankrotem tím, že podáte soudu návrh na povolení oddlužení. Jednou z PODMÍNEK však je, že máte dostatečný majetek nebo pravidelný příjem a že máte poctivý záměr se opravdu oddlužit.

Je potřeba vyplnit předepsané FORMULÁŘE a popsat Vaši situaci. Vyplnění formuláře může být složité a není-li vyplněn správně, soud Váš návrh odmítne. V této souvislosti se můžete obrátit na občanskou PORADNU, např. na Poradnu při finanční tísni, která poskytuje své služby zcela ZDARMA (www.financnitisen.cz, e-mail: poradna@financnitisen.cz), kde Vám s vyplněním formulářů pomůžou.

Pokud by Vám soud oddlužení povolil, bylo by provedeno buď zpeněžením majetkové podstaty nebo plněním měsíčního splátkového kalendáře po dobu 5 let, který je sestaven s ohledem na Vaše příjmy a finanční možnosti.

Více informací o možnosti oddlužení si můžete přečíst na stránkách Ministerstva spravedlnosti: http://insolvencni-zakon.justice.cz/…dluzeni.html

Rozhodně nic nevzdávejte, život máte před sebou.

Přeji Vám zdárné vyřešení Vaší situace.

Zuzana Ferancová

má přítelkyně má degenerativní polycystozu ledvin

je ve druhém stupni. Má nárok alespoň na částečný invalidní důchod?

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Bohužel jako právník nejsem schopna posoudit zdravotní stav Vaší přítelkyně a tudíž odpovědět, zda má nebo nemá nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně. (Jen pro úplnost původní dělení na plný či částečný invalidní důchod bylo od 1. ledna 2010 zrušeno).

Obecně má osoba nárok na invalidní důchod tehdy, je-li mladší 65 let, nepobírá starobní důchod a a) získala potřebnou dobu důchodového pojištění a kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu poklesla její PRACOVNÍ SCHOPNOST nejméně o 35 % (to individuálně posoudí posudkový lékař), nebo b) je invalidní v důsledku pracovního úrazu.

V této souvislosti Vaší přítelkyni doporučuji podat si ŽÁDOST na předepsaném tiskopisu na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa Vašeho trvalého pobytu, přehled pracovišť naleznete na http://www.cssz.cz/…i-pracoviste

Bližší informace k žádosti o invalidní důchod můžete nalézt na stránkách České správy sociálního zabezpečení: http://www.cssz.cz/…i-duchod.htm

Přeji Vám i Vaší přítelkyni, abyste tuto nelehkou situaci zvládli co nejlépe.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Dobrý den, asi se můj dotaz do této poradny příliš nehodí,ale..ne­vím,kam už se obrátit. Dostala jsem se do tíživé fin.situace,o které nikdo z blízkých neví a v žádném případě vědět nebude.Mám tranpl.ledvinu,je­jíž funkce je už velmi snížená a je otázka týdnů,kdy zřejmě budu muset na dialýzu.Mám několik půjček,které jsem schopna splácet,ale tím,že je jejich větší objem,mám občas zaplaceno později a tím pádem nedostanu konsolidaci,či cokoli podobného,vědomí,že časem nebudu schopna splácet cca 8tis.měsíčně,ale třeba jen 4.500Kč mne psychicky ničí a samozřejmě to má vliv na fyzické zdraví,deprese,po­cit beznaděje.Prosím,je možnost se obrátit někam,kde bych mohla „vyřídit“ nižší splátky s tím,že solidní prokazatelný příjem mám a bez toho,aby byla tak přísně posuzovaná kritéria?Už uvažuji o nejhorším,vážně nevím..... Děkuji mnohokrát za jakoukoli radu,kontakt..

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Vaší tíživou finanční situaci by zřejmě bylo možné řešit podáním návrhu na povolení oddlužení soudu. Zákon vyžaduje vyplnění předepsaných formulářů a popsání Vašeho případu. Zejména vyplnění formulářů může být poměrně složité a v případě pochybení soud neúplný návrh odmítne. Doporučuji Vám tedy obrátit se na občanské nebo jiné poradny. Takovou je například Poradna při finanční tísni v Praze, která poskytuje své služby zcela zdarma (tel: 222 922 240, 800 722 722, e-mail: poradna@financnitisen.cz. Občanské poradny pomáhají lidem, kteří se rozhodnou řešit zadlužení insolvenčním zákonem a osobním bankrotem. Řada informací jak postupovat při finanční tísni je zveřejněna také na webových stránkách poradny www.financnitisen.cz Je-li soudem dlužníku povoleno oddlužení, pak je povinen splácet po dobu 5 let pouze částky stanovené soudem ve splátkovém kalendáři, který je sestaven s ohledem na příjmy a finanční možnosti dlužníka. Po pěti letech řádného placení dle splátkového kalendáře je dlužník osvobozen od zbytku svých dluhů.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má pacient ze zákona právo na proplácení cestovného do dializačního centra, popř. jestli je dojezdová vzdálenost nějak omezena? A v případě, že se pacient rozhodne zvolit ne nejbližší dializační centrum ale vzdálenější, zda má také nárok na proplacení cestovného? Nebo jaké jsou parametry pro posouzení cestovného (počet přestupů např.)? V naší blízkosti jsou 2 dializační centra, s tím, že jedno je asi o 10 km vzdálenější, avšak doprava je snazší (méně přestupů). Ptám se za svoji babičku, které byla doporučena dialýza a má strach z finančních nákladů. Děkuji a hezký den, Helena U.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Vámi popisovanou situaci by mohl řešit příspěvek na mobilitu. Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka, která je určena osobě: • která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace (nebo které byly přiznány mimořádné výhody II. nebo III. stupně, a to po dobu platnosti průkazu ZTP nebo ZTP/P, nejdéle do 31. 12. 2015) • která se opakovaně se v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována • které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Výše dávky je 400 Kč měsíčně. Formuláře žádostí jsou k dispozici na krajských pobočkách Úřadu práce, kde Vám zajisté pomohou s vyplněním formuláře a poskytnou podrobnější informace.

Dobrý den, mám již mnoho let transpl.ledvi­nu,pobírám ČID a jsem zaměstnána na plný úvazek.Pokud bych byla nucena opětovně chodit na dialýzu a byl by mi přiznán PID,pak už bych pracovat zřejmě nesměla..?Mohu trvat na ČID a,pokud samozřejmě budu schopna,chodit do zaměstnání bez toho,aniž by mi byl důchod odebrán? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Z informací, které uvádíte vyplývá, že Vám byl v minulosti přiznán částečný invalidní důchod. Od 1. 1. 2010 došlo k novému vymezení invalidity. Místo dosavadní plné a částečné invalidity byla zavedena třístupňová invalidita (invalidita třetího, druhého a prvního stupně). Současně byla místo plného invalidního a částečného invalidního důchodu zavedena jedna dávka, a to invalidní důchod (pro invaliditu třetího, druhého nebo prvního stupně). Pokud jde o důchody přiznané před 1. 1. 2010 považuje se plný invalidní důchod ve výši, v jaké náležel ke dni 31. 12. 2009, za invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Částečný invalidní důchod se ve výši, v jaké náležel ke dni 31. 12. 2009, považuje za invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně, byl-li důvodem částečné invalidity pokles schopnosti soustavné výdělečné činnosti nejméně o 50 %, a za invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně v ostatních případech. Skutečnost, zda jste schopna být zaměstnána na konkrétním pracovním místě je posuzována v rámci vstupní lékařské či preventivní prohlídky dle pracovněprávních předpisů. A právě na jejím výsledku závisí, zda budete moci vykonávat práci na konkrétní pracovní pozici.

Nelze tedy jednoznačně říci, že s konkrétním stupněm invalidity můžete či nemůžete pracovat na plný úvazek. Toto je třeba vždy posoudit individuálně s ohledem na konkrétní pokles pracovní schopnosti a konkrétní pracovní pozici a nároky na ní kladené.

Dobrý den, jsem půl roku po příbuzenské transplantaci ledvin (daroval otec). Před transplantací mi byl přiznán ČID. I přesto, že ledviny nejsou můj jediný zdravotní problém. Trpím lehčím astma, mám problémy se zrakem a mám ztrátu sluchu cca 50%, kterou musím kompenzovat sluchadlem (bohužel po 7letech používání sluchadlo již nevyhovuje a je potřeba nové na které nemám finance).

Po 5měsících po TX jsem prodělal CMV infekci a byl jsem 14dní v nemocnici, zatím čekám na výsledky jak moc to ledvinu poškodilo.

Je mi 29let, s hledáním práce mám problémy protože nesmím zvedat těžká břemena minimálně rok od TX, i tak ale budu mít omezení na břemena protože mám AV Shunt. Neměl bych se vyskytovat ve větším počtu lidí (v současné době pracuji na živnostenský list na call centru) kde nikdo nezkoumá můj zdravotní stav (můj předchozí zaměstnavatel mne vyhodil právě kvůli hospitalizaci na TX), ale i tak riskuji.

Když jsem ležel s CMV infekcí na Transplantační JIP, jedna paní mi řekla že před transplantací dostala PID, a to nechodila na dialýzy a netrpí dalšími problémy. Je sice starší má cca 45let ale i tak je to pro mne zarážející. Navíc má PID přiznaný tak, že může pracovat na živnost z domu a tím pádem sebe neohrožuje.

Rád bych pracoval kdekoliv, ale zaměstnavatelé se na mne dívají když často chodím k lékaři a marodím jako nepotřebného.

Rád bych požádal o PID ale bojím se, že mi nyní odeberou ČID.

Prosím tedy o radu, můj lékař tvrdí že PID nyní nedostanu, právnička z nějaké poradny zase že na něj nárok mám.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Z informací, které uvádíte vyplývá, že Vám byl v minulosti přiznán částečný invalidní důchod. K 1.1.2010 došlo ke změně klasifikace invalidních důchodů a částečné invalidní důchody se nyní považují za invaliditu prvního nebo druhého stupně (dle stupně poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti). Jste-li přesvědčen, že v průběhu času došlo ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu, máte možnost dostavit se na OSSZ/PSSZ/MSSZ příslušnou podle místa vašeho trvalého pobytu a podat žádost o změnu výše invalidního důchodu z důvodu zhoršení zdravotního stavu. V této souvislosti je však vhodné zmínit, že subjektivní hodnocení vlastního zdravotního stavu bývá někdy odlišné od objektivního hodnocení posudkového lékaře. Bude-li v rámci posouzení vašeho zdravotního stavu konstatováno jeho zlepšení na nižší stupeň invalidity, popř. úplný zánik invalidity, bude Vám invalidní důchod v rozporu s Vaší žádostí z moci úřední snížen, resp. odňat.

Změnu stupně invalidity konstatuje lékař lékařské posudkové služby pověřený posuzováním zdravotního stavu pro příslušnou OSSZ/PSSZ/MSSZ, a to v rámci lékařské prohlídky provedené buď z podnětu orgánu sociálního zabezpečení nebo z podnětu samotného důchodce. Při změně stupně invalidity není třeba žádat o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu nově stanoveného stupně. Snížení nebo zvýšení důchodu provede ČSSZ automaticky z moci úřední.

Vyhláška 359/2009 Sb., kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity (vyhláška o posuzování invalidity), podrobně ve své příloze stanoví jaké konkrétní zdravotní problémy a komplikace snižují míru poklesu pracovní schopnosti. Vyhláška je dostupná na internetu, v případě Vašeho zájmu o získání orientačních informací o pravděpodobnosti stanovení míry poklesu Vaší pracovní schopnosti, můžete do vyhlášky nahlédnout.

Dle Vašeho dotazu jsou rovněž důležitá následující ustanovení vyhlášky: dle ustanovení § 2 odst. 3) „Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce více zdravotních postižení, jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanovené pro jednotlivá zdravotní postižení se nesčítají; v tomto případě se určí, které zdravotní postižení je rozhodující příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a procentní míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle tohoto zdravotního postižení se zřetelem k závažnosti vlivu ostatních zdravotních postižení na pokles pracovní schopnosti pojištěnce. Za rozhodující příčinu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu se považuje takové zdravotní postižení, které má nejvýznamnější dopad na pokles pracovní schopnosti pojištěnce.“ dle ustanovení § 3 odst. 1) „V případě, že příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce je více zdravotních postižení a v důsledku působení těchto zdravotních postižení je pokles pracovní schopnosti pojištěnce větší, než odpovídá horní hranici míry poklesu pracovní schopnosti určené podle rozhodující příčiny dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, lze tuto horní hranici zvýšit až o 10 procentních bo­dů.“

Závěr je bohužel takový, že skutečnost, jak bude případně posouzen váš zdravotní stav posudkovým lékařem, není možné předvídat. A pouze na výsledku provedené prohlídky závisí případná změna stupně Vaší invalidity.

Dobrý den, jsem 6 let po TX ledviny, docházím 1× měsíčně na plazmaferézy, mám částečný invalidní důchod a ZTP. V současné době studuji. Chci se zeptat, zdali při hledání zaměstnání mám povinnost uvádět invaliditu, nemůže mě to znevýhodnit vůči ostatním uchazečům? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákon Vám výslovně neukládá povinnost uvádět Vaše zdravotní postižení při hledání práce. Podle zákona č. 198/2009 Sb., antidiskriminačního zákona, máte rovná práva při přístupu k zaměstnání jako ostatní osoby.

Na druhé straně např. úřady práce vedou evidenci osob se zdravotním postižením, kterým poskytuje služby při vyhledávání zaměstnání. Je pravděpodobné, že i personální agentury budou žádat informace o Vašem zdravotním stavu, zejména pokud práce, o kterou máte zájem, je fyzicky náročná či je k ní třeba určité zdravotní způsobilosti.

Úřadu práce, hodláte-li jeho služeb využívat, potřebné údaje sdělit musíte (nesmíte uvádět nepravdivé skutečnosti, jinak se vystavujete riziku postihu). Úřad ale Vaše data bude využívat pouze k zákonnému účelu a musí je chránit proti zneužití. Nemusíte se tedy obávat znevýhodnění.

Pokud jde o personální agentury, je situace obdobná, ovšem se třemi podstatnými rozdíly:

  1. v případě, že se Vás nezeptají na Váš zdravotní stav, nemusíte o něm hovořit;
  2. v případě, že se Vás zeptají, nemusíte odpovědět, ovšem je třeba brát v potaz, zda zdravotní postižení může či nemůže mít vliv na výkon dané práce;
  3. v případě, že odpovíte nepravdivě, nehrozí Vám správní postih, ale jednakl byste mohl odpovídat za škodu, která uvedením nepravdivé informace může vzniknout personální agentuře, jednak by se dala zvažovat odpovědnost trestní (i když není příliš pravděpodobné, že by takové jednání bylo jako trestný čin posouzeno).

V každém případě lhát nedoporučuji. Pravděpodobně budete stejně poslán na vstupní zdravotní prohlídku, při níž se ozřejmí, zda splňujete či nesplňujete zdravotní předpoklady pro výkon dané práce.

Pokud jde o kontakt s potenciálním zaměstnavatelem, platí opět to, že mu nemusíte o Vašem zdravotním stavu žádné informace sdělovat (ovšem viz poznámka o vstupní prohlídce), pokud se na ně nezeptá. Pokud se zeptá, ale v dané pozici (práci) nemůže Vaše postižení ovlivnit Váš výkon, můžete odpovědět např. „nemám žádné zdravotní problémy, které by mne při této práci omezovaly“. Naopak pokud postižení pracovní výkon ovlivní popř. budete potřebovat zvláštní podmínky při práci, je třeba, abyste to zaměstnavateli sdělil. Pak bude vhodné doložit dokumenty o Vašem zdravotním stavu, protože zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají osovy se zdravotním postižením, mají určité výhody.

Ještě pro úplnost – údaje o zdravotním stavu jsou tzv. citlivé údaje podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Tyto osobní údaje smí zaměstnavatel popř. personální agentura zpracovávat jedině

  1. s Vaším výslovným souhlasem, přičemž před jeho udělením musíte být poučen o rozsahu osobních údajů a účelu jejich zpracování, kdo bude jejich správcem, a po jaké období budou zpracovávány, jakož i o tom, že můžete souhlas kdykoli vzít zpět a dalších vašich právech; nebo
  2. je zpracování nezbytné pro dodržení povinností a práv správce (tedy zaměstnavatele či agentury) odpovědného za zpracování v oblasti pracovního práva a zaměstnanosti stanovené zákonem.

S pozdravem

Petr Doubrava