B. Braun podpořil hendikepované paralympioniky v Paříži

Největší událost světového parasportu, řeč je o paralympijských hrách, které se stejně jako Olympijské hry konaly v roce 2024 v Paříži a soutěžilo na nich více než 4 300 parasportovců. B. Braun pod záštitou charitativního projektu B. Braun pro život podpořil hned čtyři sportovce – paraluskostřelce, paraplavkyni, paracyklistku a parastolního tenistu.

Projekt B. Braun pro život podporuje různé společensky odpovědné aktivity, organizace či hendikepované a jinak znevýhodněné jednotlivce, kteří pomoc potřebují, a to jak v každodenním životě, tak na cestě za velkými sny. A právě na cestě za olympijským úspěchem jsme letos v B. Braun podpořili tři české a jednoho slovenského parasportovce.

David Drahonínský

Davidovi se stala osudnou náměsíčnost, pod jejímž vlivem spadl z okna a zůstal na vozíku. Přesto se stal ztělesněním bojovnosti. Objevil v sobě talent pro lukostřelbu a nyní sbírá jedno ocenění za druhým. Obvykle srší vtipem a je aktivnější než většina jeho vrstevníků bez handicapu. „I přes nějakou životní bolest může být člověk v něčem nejlepší na světě,“ vzkazuje Drahonínský.

První paralympiáda v Pekingu se pro Davida stala nezapomenutelnou, vyhrál zlatou medaili. Další cenné kovy si odvezl z paralympiád v Londýně, Rio de Janeira a také z Tokia, kde obhájil zlatou medaili. V Paříži si vystřílel stříbrnou medaili z mix soutěže a s parastřelkyní Šárkou Pultar Musilovou tak celému světu ukázali kvalitu české lukostřelby. „Den po výhře sedím pod Eiffelovkou a v ruce držím stříbrnou medaili. Díky všem, kteří mi tenhle můj sen pomohli splnit. A zároveň přeji každému, ať má možnost žít své malé i velké sny tak, jak se to daří mně,“ říká David Drahonínský.

Agáta Koupilová

Agáta od narození trpí mozkovou obrnou a od roku 2016 je z důvodu dalších zdravotních komplikací na vozíku. Závodně plave od svých devíti let. Kromě toho studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pomáhá také ostatním handicapovaným sportovcům a účastní se projektů v rámci Komunitního fondu ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.

Agáta se specializuje se na volný způsob. Získala bronzovou medaili z loňského Mistrovství světa v Manchestru a tři bronzové medaile z dubnového Mistroství Evropy na Madeiře. Díky letošní paralympiádě se v plavání na volný způsob 200 metrů umístila mezi rekordmany a obsadila 5. místo, s časem 2:59:98 vybojovala nový český i svůj osobní rekord. „Mám hroznou radost, povedl se mi nový český rekord, můj nový osobák, takže za mě super,“ komentovala Agáta své pocity. Na paralympijských hrách zažila svou premiéru. „Překvapilo mě, kolik lidí bylo na tribunách. Skvělá atmosféra, ale zvykám si na to, nikdy dřív jsem neplavala před tak velkým publikem. S pátým místem jsem maximálně spokojená, ani jsem v to nedoufala,“ říká paraplavkyně.

Martin Ludrovský

Martin miluje rallye a motokros. Před lety během tréninku vyletěl z trati a motorka, která na něj spadla, mu poranila míchu. Při následných rehabilitacích měl možnost podívat se na trénink stolního tenisu vozíčkářů, který ho, jak sám říká, zprvu vůbec neoslovil. Dnes je národním reprezentantem pod hlavičkou Slovenského paralympijského výboru.

Na svém kontě má účast na již třech paralympijských hrách, ze kterých si přivezl dva cenné kovy. V Londýně vybojoval zlatou medaili a z posledních letních her v Tokiu přivezl bronzovou medaili. V Paříži se probojoval do semifinále, ale bohužel prohrál 1:3 s Italským soupeřem a letošní paralympiáda pro něj skončila bez medaile. „Dnes sa mi hra nepodarila, bohužiaľ. Som hrdý, že som mohol v Paríži reprezentovať Slovenskú republiku a odvážim si z tohtoročnej paralympiády zážitky, ktoré vo mne zostanú," okomentoval Ludrovský své dojmy.

Katka Antošová

Paracyklistka, která závodí na handbiku a cesta do Francie pro ni znamenala již třetí paralympijské hry v kariéře. Je vítězkou Světového poháru a opakovaně i Evropského poháru ručních kol. V Paříži závodila ve dvou disciplínách - v paracyklistické časovce Antošová získala umístění na 7. místě a v silničním závodu na handbiku si dojela pro 13. místo.

Katka vždy měla energii, běhala půlmaratony a maratony, bez pohybu si nedokázala představit fungování. Po nešťastném pádu ze žebříku ochrnula a zůstala upoutaná na invalidní vozík. Nadšení do sportu jí i přesto zůstalo a v paracyklistice patří mezi světově nejúspěšnější české sportovkyně. „Nemusíš vyhrát, ale nesmíš se nechat porazit,“ říká Antošová s odhodláním.

Jsme hrdí, že v B. Braun můžeme dlouhodobě podporovat parasport a jeho každodenní hrdiny, kteří se i přes svůj hendikep rozhodli zůstat aktivní a věnovat se naplno sportovní vášni.

Více o paralympiádě

Paralympijské hry se konají jednou za čtyři roky hned po Olympijských hrách. Jsou určeny pro sportovce s trvalým tělesným, mentálním a senzorickým zdravotním postižením, což zahrnuje sportovce se zdravotním postižením pohybu, amputacemi nebo oslepnutím. Základní filozofií provázející paralympijské hnutí je, že hendikepovaní světoví sportovci mají schopnosti a zkušenosti rovnocenné s nepostiženými sportovci a stejně jako oni se musí podrobit přísným kvalifikacím a výběru do národních týmů.

Program paralympijských her zahrnuje 22 sportů a 23 disciplín. Mezi paralympijské disciplíny patří fotbal nevidomých, boccia, goalball, lukostřelba, atletika, badminton, kanoe, cyklistika, jezdectví (drezura), judo, powerlifting, veslování, plavání, stolní tenis, taekwondo, triatlon, střelba, volejbal v sedě a další sporty provozované na vozíku, jako je basketbal, šerm, rugby a tenis.
 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme