Nemoci ledvin

Bakteriální záněty (infekce ledvin) a nefrolithiaza

Zánět či infekce ledvin (pyelonefritida) je stav, při kterém je tkáň ledvin napadena bakteriální infekcí. Ta přitom poškozuje nejen ledviny, ale může se rozšířit i do krevního oběhu a být příčinou tzv. septického stavu (lidově otrava krve).

Infekce může do ledvin doputovat z nižších úseků vývodných močových cest (ascendentně) nebo být zanesena z jinde infikovaného místa krví (descendentně, hematogenně). Snazší rozvoj infekce je umožněn především sníženým průtokem vývodnými cestami, nejčastěji způsobeným ucpáním močovým konkrementem (nefrolithiaza), neboť stagnující moč je pro bakterie ideální živnou půdou. Podobně náchylnými stavy k rozvoji infekcí jsou tzv. vesikouretrální reflux nebo diabetes (cukrovka).

U infekcí ledvin jsou typickými příznaky horečka, únava, nevolnost, zvracení, časté močení provázené bolestí a pálením a bolest v bederní oblasti zad. Dojde-li ke generalizaci infekce, dochází k sepsi a rozvoji šokového stavu s rizikem selhání životních funkcí.

Nefrolithiaza

Typickým projevem nefrolithiazy je tvorba a přítomnost konkrementů (kamenů) v dutém prostoru ledviny či ve vývodných cestách močových. Postihuje asi 4 % obyvatel, z toho dvakrát až třikrát častěji muže než ženy.

Ledvinný písek či kameny vznikají krystalizací látek obsažených v moči v situaci, kdy je zde takových látek přítomno nadbytek. K tomu přispívají následující stavy:

  • hyperkalcemie a hyperparatyreóza (nesprávná hladina vápníku), příjem šťavelanů ve stravě (špenát, rebarbora, červená řepa, paprika, káva, čaj, kakao, burské oříšky)
  • vzácné metabolické onemocnění ve zpracování cystinu
  • abnormální struktura ledvin: polycystické ledviny atd.
  • dehydratace při sníženém příjmu tekutin (i u záměrného omezení tekutin v nefrologických dietách)
  • užívání některých léků
  • proteinurie (objevuje se u selhání ledvin)
  • městnání moči při zúžení močových cest
  • záněty a infekce močových cest

Uvolněný konkrement (močový kámen) putuje cestami močovými a může dojít k jeho zaklínění. Tento stav – kolika – je provázen silnou bolestí. Pokud kámen svými rozměry umožní vyloučení, měl by se pacient v ideálním případě pokusit dodat ho svému nefrologovi k rozboru. Ten podle výsledků přesně nastaví léčbu.

Velikost konkrementu může být různá – od ledvinového písku až po kameny o rozměrech několika centimetrů. Nad vytvořeným kamenem se městná moč, dochází k rozšíření močovodu a pánvičky. Takový úkaz nazýváme hydronefróza. Zde pak vzniká ideální prostředí pro rozvoj močové infekce.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme