3D tištěné orgány mohou být brzy k dispozici

Jednou ze slibných metod, která by mohla vyřešit nedostatek orgánů k transplantacím, je možnost jejich vytištění pomocí 3D tiskárny. Ačkoliv trojrozměrný tisk nachází v dnešní době široké využití, tzv. „bioprinting“, tedy části těla vyrobené pomocí 3D tisku, zůstává do značné míry experimentální záležitostí. Přesto se dá předpokládat, že první transplantovatelná tkáň bude k dispozici během několika let.

Bioprinting vytváří funkční živou tkáň

Bioprinting vznikl na začátku druhého tisíciletí poté, co bylo zjištěno, že živé buňky lze vstřikovat pomocí trysek tiskáren, aniž by došlo k jejich poškození. V současné době je možné za použití více tiskových hlav provádět nástřik různých typů buněk spolu s polymery, které pomáhají udržovat vhodné podmínky pro život a tvar celé struktury, skládat buňky vrstvu po vrstvě a vytvářet tak živou funkční tkáň.

Vědci se již pokouší vyrobit ledvinnou a jaterní tkáň, kůži, kosti, chrupavky nebo cévy, implantovat je do těla zvířat a sledovat jejich funkčnost. V loňském roce např. výzkumný tým na Northwestern University v Chicagu vyrobil funkční vaječníky myší, které samicím umožnily zabřeznout a porodit mláďata. Čínská společnost Sichuan Revotek zabývající se biotechnologiemi dokonce úspěšně implantovala vytištěnou část tepny opici, což znamená další krok ve výzkumu technik určených pro použití v humánní medicíně.

3D tisk má velký potenciál pro humánní medicínu

Společnost Organovo sídlící v americkém San Diegu v prosinci loňského roku oznámila, že její zaměstnanci transplantovali vytištěnou jaterní tkáň člověka myším a že tato tkáň přežila a fungovala. Vedení společnosti doufá, že během tří až pěti let bude možné tento postup použít při léčbě chronického jaterního selhání a dědičných metabolických poruch u malých dětí.

Bioprinting může také pomoci s rozvojem a testováním různých léčebných metod. Již dnes se ve výzkumu používá ledvinná a jaterní tkáň vyrobená pomocí 3D tisku pro screening účinnosti a bezpečnosti potenciálních léčivých látek. Takový přístup by měl snížit počet pokusů na zvířatech a získané výsledky by navíc měly být lépe využitelné v humánním výzkumu. Další významnou oblastí využití bioprintingu je příprava kožních štěpů pro popáleninovou chirurgii nebo léčbu chronických ran.

Tisk celých orgánů je na dosah

Skutečným vyvrcholením celého úsilí by byla možnost tisknout celé orgány. Odborníci odhadují, že ledviny by bylo možné vyrobit přibližně v horizontu šesti let. Játra, která mají přirozený sklon k regeneraci, bude pravděpodobně možné tímto způsobem připravit také poměrně brzy. Delší dobu si naopak počkáme na umělé srdce s jeho složitou vnitřní geometrií. Teprve budoucnost však ukáže, jak se uvedené předpovědi přiblíží skutečnosti.

Zdroj: www.economist.com/news/science-and-technology/21715638-how-build-organs…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme