Transplantace a podmínky

V roce 2022 byl v ČR transplantován rekordní počet ledvin

Celkem 520 transplantovaných ledvin od zemřelých i žijících dárců, taková je bilance za rok 2022 pro ČR. Je to historicky nejvíce od doby, co je v Česku tato statistika sledována. Za každou transplantací je pacient, kterému změní život. Stejně tomu bylo u pana Jaroslava, jehož příběh vám přinášíme.

Česká republika patřila v minulém roce mezi nejúspěšnější v Evropě. „V Evropě patříme mezi 43 sledovanými zeměmi mezi nejlepší a i rok 2023 začal z hlediska počtu transplantací velmi dobře,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK.

Příčinu úspěchu českých zdravotníků vidí odborníci především v tom, že se zdokonaluje spolupráce s dárcovskými nemocnicemi, které jsou dobře motivované. Pomohla také změna zákona, která umožnila větší počet transplantací orgánů od cizinců zemřelých na českém území, transporty dárců do transplantačních center, a neustálé vyšetřování a zařazování nemocných do čekací listiny k transplantaci. 

Ukazuje se, že i rok 2023 začal z hlediska transplantační aktivity dobře. Zatímco v lednu 2022 bylo v Česku transplantováno celkem 22 ledvin, letos bylo pacientům již transplantováno celkem 33 orgánů.

Mezi faktory růstu počtu transplantací patří spolupráce se zdravotníky z dialyzačních středisek, kteří vhodné pacienty co nejdříve přihlašují na čekací listinu a vysvětlují pacientům výhody transplantací, také od žijících dárců

„Potvrzuje se, že jsme před lety položili kvalitní základ dobrým transplantačním zákonem. Stejnou transplantační legislativu, jakou máme my, přijaly v posledních letech takové země jako Nizozemsko, Dánsko nebo Anglie. Recentní změna legislativy také umožnila odebírat větší počet orgánů cizincům zemřelým na našem území. Zatímco v roce 2021 to bylo 14 osob, v roce 2022 už 28,“ popisuje důvody úspěchu českého zdravotnictví prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM.
 

Úspěšná transplantace pacienta, který se dialyzoval doma

V IKEM proběhla v říjnu 2022 i úspěšná transplantace mladého pacienta Jaroslava Mészároše, který se od ledna 2021 s pomocí své maminky dialyzoval doma. Pana Jaroslava s maminkou vidíte na fotografii. „S ledvinami se Jaroslav léčí od dětství a byl již dvakrát transplantovaný. Po selhání druhého transplantovaného štěpu zahájil domácí hemodialýzu, což mu velmi prospělo jak zdravotně, tak psychicky,“ říká MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě, která má Jaroslava v péči.
 

Metoda domácí hemodialýzy byla v Česku legislativně ukotvena a je plně hrazena ze zdravotního pojištění od roku 2015. Její princip je stejný jako na dialyzačním středisku. Jde o přístrojové mimotělní očištění krve, které si ale provádí sám pacient nebo člověk, který s ním žije v domácnosti. Na rozdíl od klasické dialýzy na středisku, která se provádí zpravidla 3x týdně 4-5 hodin, lze domácí dialýzu provádět s vyšší frekvencí, obvykle 5x týdně po dvou až třech hodinách.

„Po opakovaných transplantacích bývá čekání na vhodnou ledvinu mnohem delší, proto jsme rádi, že se mohl Jaroslav léčit v domácím prostředí. A máme o to větší radost, že se před čtyřmi měsíci dočkal úspěšné transplantace a nyní se mu daří velmi dobře,“ dodává Markéta Kratochvilová, která s IKEM i spádovým Centrem kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně velmi úzce spolupracuje.
 

Příprava pacientů na transplantaci

K tomu, aby pacient mohl podstoupit transplantaci musí být zařazen na čekací listinu, tzv. waiting list. K tomu musí splnit celou řadu kritérií, mezi které patří mimo mnoha laboratorních i klinických vyšetření třeba i zdravé zuby.

„Stejně jako zaznamenaly rekordní rok transplantace ledvin, zaznamenala ho i naše dialyzační střediska, kde se příprava pacientů na transplantaci odehrává. Na našich 23 dialyzačních střediscích jsme v Česku k úspěšné transplantaci dovedli celkem 84 pacientů. Je to zásluha jak lékařů, tak i sester, které nezlomilo těžké covidové období, a i v něm přípravy pacientů na transplantace pokračovali. Například v Plzni se nám podařilo dovést k transplantaci všechny pacienty na čekací listině,“ doplňuje popis důležitého článku transplantačního řetězce MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí nefrolog sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. 

Péče o pacienty transplantací nekončí. Pokračuje tak, aby byl pacient pod komplexním dohledem lékaře, který sleduje jeho celkový zdravotní stav.

I po transplantaci někteří pacienti dochází pravidelně do nefrologických ambulancí, což je důležité nejen z hlediska komplexního sledování stavu pacienta, ale také z hlediska duševní pohody, protože pacient i nadále chodí k lékařům, které už zná.

B. Braun provozuje nefrologické ambulance a dialyzační střediska v ČR i na Slovensku. Spolupracujeme se všemi zdravotními pojišťovnami.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme