Anémie při onemocnění ledvin

Anémie neboli chudokrevnost je častým příznakem chronického onemocnění ledvin. Zjednodušeně lze říct, že nemáte dostatek červených krvinek (erytrocytů) v krvi.

Příznaky chudokrevnosti

Anémie může probíhat zcela bez symptomů. K typickým projevům chudokrevnosti však patří bledost, pocit únavy, neobvyklá dušnost, rychlý srdeční tep, chladnější ruce a nohy nebo bolesti hlavy. Dlouhodobá anémie může způsobit problémy se srdcem. Pokud již máte potíže se srdcem, může je anémie ještě zhoršit.

Ledviny, železo a anémie

Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin (běžně známý jako EPO), který je zodpovědný za tvorbu červených krvinek v kostní dřeni. K tvorbě zdravých erytrocytů je nezbytné železo, které je součástí hemoglobinu – červeného krevního barviva obsaženého v červených krvinkách. Funkcí erytrocytů je přenášet kyslík do všech částí těla. Kyslík umožňuje buňkám získat energii k jejich fungování. Svalové buňky srdce jsou velmi citlivé na nedostatek kyslíku, proto může nedostatek červených krvinek způsobit potíže se srdcem.
Anémie může být také způsobena samotnou hemodialýzou. Malá část krve zůstává vždy po každé proceduře v dialyzátoru. S krví ztrácíte také erytrocyty a s erytrocyty ztrácíte hemoglobin a železo.

Co se stane, když ledviny nefungují správně?

Existují dvě hlavní příčiny anémie u pacientů s chronickým onemocněním ledvin:

 • Příliš málo červených krvinek – ledviny již nejsou schopny vyrábět hormon erytropoetin.
 • Příliš málo železa – může mít více důvodů, např. dietní omezení, tělo není schopno absorbovat dostatek železa, ztráty krve během hemodialýzy, ztráty krve z jiných důvodů (krvácení z trávicího traktu, z cévního přístupu pro hemodialýzu atd.)

  Testy na stanovení červených krvinek a železa

 • Hladina hemoglobinu – hemoglobin je červené krevní barvivo, na které se váže kyslík
 • Hematokrit – procentuální vyjádření objemu erytrocytů ve vzorku krve (poměr objemu erytrocytů a celého objemu vzorku krve)
 • Hladina ferritinu – ferritin je bílkovina specializovaná na uskladnění železa ve tkáních
 • Saturace transferinu (TSAT) – transferin je bílkovina, která váže železo a transportuje ho v krevním oběhu. Saturace udává, jaký podíl transferinu je nasycen železem.

  Léčba

  Při léčbě anémie spojené s chronickým onemocněním ledvin jsou užívány tzv. erytropoetin stimulující látky (ESA) , které podporují tvorbu červených krvinek. Předepisuje se také železo, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Z důvodu horšího vstřebávání železa střevem je většinou při hemodialýze železo podáváno injekčně během dialýzy. Bez dostatečného množství železa není léčba pomocí ESA účinná.

  Zdroj: "aakp.org":http://www.aakp.org/brochures/iron-story/

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme