Bez jednoho slazeného nápoje denně máme menší riziko cukrovky

Už vynechání jednoho slazeného nápoje denně může podle vědců snížit riziko cukrovky až o 25 %. Usuzují tak na základě podrobné analýzy stravovacích záznamů více než 25 tisíc dospělých Britů.

Ukázalo se, že čím více slazených nápojů lidé zkonzumují, tím vyšší mají riziko vzniku diabetu. S každým dalším nápojem navíc vzroste riziko vzniku cukrovky asi o 22 %. Vědci proto odhadují, že nahrazením jednoho jediného slazeného nápoje denně vodou, neslazeným čajem nebo kávou je možné snížit riziko diabetu o 14 až 25 %. Nebylo však prokázáno, že by podobné snížení rizika přinášelo pití nápojů slazených umělými sladidly. Je tomu tak pravděpodobně proto, že konzumenti nápojů s umělými sladidly byli často obézní nebo měli v rodinné anamnéze diabetes, a měli tedy vysoké riziko vzniku cukrovky.

květen 2015

Zdroje:
http://www.renalandurologynews.com/diabetes/skip-one-sugary-drink-daily…
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25944371

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme