Deprese zvyšuje úmrtnost u hemodialyzovaných pacientů

Deprese a nedodržování léčebného režimu zvyšuje riziko úmrtí u pacientů v posledním stádiu onemocnění ledvin léčených hemodialýzou.

130 pacientů newyorské nemocnice léčených hemodialýzou, u kterých byla diagnostikována deprese, bylo sledováno po dobu až 5 let. Po vyhodnocení výsledků studie se vliv deprese ukázal jako sice mírný, ale významný ukazatel úmrtnosti. Když byli nemocní rozděleni podle závažnosti deprese, bylo zjištěno se, že pacienti s těžkou depresí žili výrazně kratší dobu. Se zvýšeným rizikem úmrtí pak byla spojena také vyšší míra nespolupráce při léčbě.

Autoři studie sice očekávali, že bude zjištěn vztah mezi depresí a kratším přežitím pacientů, přesto je překvapilo, jak výrazně souvisí úroveň depresivního stavu s úmrtností. U pacientů s těžkou depresí bylo totiž prokázáno mnohem vyšší riziko úmrtí.
Deprese není jen zdravotní problém týkající se psychiky, ale má velmi vážné důsledky pro fyzické zdraví a přežití. U pacientů v hemodialyzačních centrech by tak měly být rutinně sledovány příznaky deprese a včas nasazena vhodná léčba.

duben 2012

Zdroj: "hemodialysis.com":http://hemodialysis.com/author_interview_depression_and_nonadherence_in…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme