Dopřejte si smoothie i při ledvinné dietě

Smoothie je hustý nápoj, jehož základem je důkladně rozmixované čerstvé ovoce nebo zelenina. Připraví vám ho ve specializovaných freshbarech, na které lze dnes často narazit, a snadno si ho také pomocí speciálního mixéru vyrobíte doma. Na první pohled se zdá, že se jedná o mix kvalitních a zdravých věcí, přesto může sklenice smoothie za určitých okolností obsahovat více draslíku, fosforu nebo tekutin, než předpokládáme. To může být problém, pokud potřebujete omezit jejich příjem kvůli nemocným ledvinám.

Jak připravit vhodné smoothie

Chcete-li, aby vaše smoothie bylo vhodné pro ledvinnou dietu, dodržujte následující tipy a doporučení:

 • Použijte k přípravě smoothie druhy ovoce s nižším obsahem draslíku, jako jsou jahody, borůvky, maliny, ostružiny nebo jablka. Ze zeleniny např. celer nebo okurky nebo salát. Přidejte jen půlku menšího banánu, čímž nápoj dostatečné osladíte a zahustíte bez nadměrného přísunu draslíku. Nebo vynechejte banány a k zahuštění nápoje použijte raději jablečný protlak.
 • Na jednu porci nápoje použijte vždy jen asi 1/2 hrnku ovoce.
 • Ideální je také zmrazené ovoce, protože nemusíte přidávat led, což je výhoda zejména tehdy, pokud musíte omezovat příjem tekutin. Zmrazené ovoce je navíc dostupné po celý rok.
 • Nezapomeňte, že přidáním mléka nebo jogurtu do vašeho smoothie zároveň zvýšíte obsah fosforu a bílkovin.
 • Pokud jste však na dialýze, můžete smoothie využít právě jako vhodný doplňující zdroj bílkovin. Kromě již zmíněného mléka nebo jogurtu lze přidat také kvalitní proteinový prášek, vyrobený ze syrovátkové nebo vaječné bílkoviny. Vždy je však třeba zkontrolovat etiketu výrobku kvůli obsahu draslíku a fosforu.
 • Tekuté smoothie vám může pomoci přijmout dostatek kalorií při nechutenství, které se často objevuje u pacientů na dialýze. Berte ho však spíše jako zpestření vašeho jídelníčku a dopřejte si maximálně jednu sklenici denně (2 dcl). Jeho zařazení do jídelníčku je vždy vhodné nejprve konzultovat s ošetřujícím lékařem.

  Zdroj: www.kidney.org/newsletter/kidney-friendly-smoothies
  www.renaldiethq.com/make-a-healthy-smoothie-for-your-kidney-failure-mea…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme