Transplantace a podmínky

Drony jako nový přepravní prostředek na orgány?

Jedním z důležitých faktorů pro úspěch transplantace je co nejrychlejší transport dárcovských orgánů z místa odběru na pracoviště, kde bude transplantace probíhat. Nedávný experiment amerických vědců ukazuje, že takovou úlohu by v budoucnu mohly plnit i drony.

Dron opatřený biosenzorem pro bezpečný transport

Výzkumný tým složený z lékařských i technických specialistů z Marylanské univerzity v USA se rozhodl otestovat, zda je doručování orgánů dronem proveditelné. Pro svůj experiment zvolili dron DJI M600 Pro, protože jeho šest motorů leží přímo pod příslušnými rotory. Tak je možné udržet rotory v dostatečné vzdálenosti od místa, kde se nachází inteligentní chladící zařízení nesoucí orgán. Orgán se tak uchrání před působením tepla vyzařovaného motory dronu. Následně se výzkumníkům podařilo vyvinout specializovaný bezdrátový biosenzor, který nazvali Homal „Zařízení pro sledování lidských orgánů a zabezpečování kvality pro cestování na dlouhé vzdálenosti“ (Human Organ Monitoring and Quality Assurance Apparatus for Long-Distance Travel). Vytvořený systém dokáže během transportu měřit teplotu, atmosférický tlak, nadmořskou výšku, vibrace a GPS polohu.

Stovky km bez nehody

První skutečný pokus o přepravu orgánu byl proveden s ledvinou, která měla sloužit pro výzkumné účely. Její úspěšný transport do 1 600 kilometrů vzdáleného Baltimoru trval zhruba 24 hodin. Biopsie ledviny před a po transportu dronem opatřeným biosenzorem neodhalily žádné poškození orgánu, což naznačuje, že experiment byl úspěšný. Výzkumný tým proto věří, že drony mohou mít své místo v bezpečné přepravě orgánů k transplantaci. A jsou také přesvědčeni, že v brzké době budou moci uskutečnit podobný experiment přímo s ledvinou určenou pacientovi čekajícímu na transplantaci.

Zdroj: https://dronebelow.com/2018/11/21/kidney-flown-thousands-of-meters-by-d… https://spectrum.ieee.org/the-human-os/robotics/drones/test-run-confirm…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme